Felpörögtek az európai szélenergia-beruházások, az Európai Szélenergia-szövetség adatai szerint az év első felében rekordösszeget, 14 milliárd eurót fordítottak tengeri szélerőművek építésére.
Az év első felében hét projektről született végső beruházási döntés, ezek együttesen 3,7 gigawattnyi új, part menti szélenergia-kapacitást képviselnek – írja a Világgazdaság.
A lap idézi Giles Dicksont, a szervezet vezérigazgatóját, aki szerint a beruházások felfutása a tengeri szélparkok iránti bizalom erősödésének köszönhető, ám sok a kihívás is, ilyen az a bizonytalanság, amely a főbb piacokon a 2020 után termelt áram mennyiségére, illetve az érintett terület szabályozására vonatkozik.
A teljes európai tengeri szélenergia-kapacitás jelenleg 11,5 gigawattnyi, majdnem hatszor akkora, mint a paksi atomerőműé. E létesítmények 11 ország 82 szélfarmján működnek.
Júniusban kilenc európai ország írt alá szándéknyilatkozatot és készített munkaprogramot a szélenergia tengeri hasznosításának növeléséről, tizenegy energiatársaság pedig kötelezettséget vállalt arra, hogy tovább csökkentik a szélenergia előállítási költségét. 2025-re megawattóránként 80 eurós kiadást szeretnének (ez mai áron 25 forintos kilowattóránkénti árat jelentene), és 2021-től évi 4-7 gigawattnyi tengeri szélenergia-kapacitás létesítését is ígérik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.