Gazdaság hvg.hu 2016. június. 29. 16:08

Nem mennek börtönbe a Luxleaks-botrány kirobbantói

A szivárogtatókat elítélték, de csak felfüggesztett börtönbüntetést kaptak, az újságírót, aki az egészet nyilvánosságra hozta, felmentették. Most az a kérdés, hogy akkor mégis ki fogja elvinni ezt az oltári nagy balhét.

Két bejelentők találtak bűnösnek az úgynevezett "Luxleaks" adóbotrányban, de mindketten felfüggesztett büntetést kaptak, az ügyet kiszivárogtató újságírót pedig felmentették - írja a BBC News. A korábban a Price Waterhouse Coopers (PwC) alkalmazásában álló Antoine Deltour 12, Raphael Halet pedig kilenc hónapos felfüggeszetett börtönbüntetést kapott, noha az ügyészség mindkettejükre 18 hónapos börtönt kértek. Az ügyet kiszivárogtató Edouard Perrin újságírót minden vád alól felmentették.

Mint azt korábban megírtuk, a 2014 végén kirobbant világméretű luxemburgi adóbotrány azzal indult, hogy az amerikai székhelyű Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciuma (ICIJ) novemberben több mint 40 nagy lappal együttműködve több száz kiszivárogtatott luxemburgi adóhatározatot tett közzé, amit decemberben egy újabb csomag közzététele követett.

A botrányt az idézte elő, hogy kiderült, Luxemburg 2002-2010 között hatalmas összegű adóelkerülést tett lehetővé több mint háromszáz multinacionális nagyvállalatnak, és ezzel sok milliárd eurós kárt okozott az unió többi tagállamának. Az ügynek külön érdekessége, hogy a cégeknek testreszabottan kedvezményes adómegállapodásokat kínáló Luxemburgban az EB jelenlegi elnöke, Jean-Claude Juncker volt a miniszterelnök.

Az ügyet még április 26-án kezdte tárgyalni a  luxembourgi székhelyű Európai Unió Bírósága. A francia újságírót azzal vádolták, hogy olyan dokumentumokat hozott nyilvánosságra, amelyek a Luxemburg és az ott bejegyzett multinacionális vállalatok közötti, vitatott adómegállapodásokra derítettek fényt. Edouard Perrin volt az első, aki nyilvánosságra hozta, hogy a nagyhercegség éveken át több száz vállalat számára teremtett lehetőséget az egyébként külföldön fizetendő adóterheik minimalizálására. A vád a férfi ellen az volt, hogy a kiszivárgott információk nyilvánosságra hozásával társtettesként segített bűncselekményt elkövetni a könyvvizsgáló cég alkalmazottjának.

A PwC volt munkatársai ellen lopás, illetve szakmai titoktartás megsértése és adatokhoz való illetéktelen hozzáférés miatt emeltek vádat, majd találták őket bűnösnek.

Az adócsalás ellen küzdők felháborodtak

Az adócsalás és az adóelkerülés ellen dolgozó DemNet Alapítvány, amely a Luxleaks-üggyel is kiemelten foglalkozik,

mélységesen felháborítónak és igazságtalannak tartja az ítéletet. Az újságíró, Edouard Perrin felmentését üdvözli ugyan, ám hangsúlyozza, hogy a szabad sajtó nem nélkülözheti a források megfelelő védelmét. A közérdekű bejelentők fontos szerepet játszanak a korrupció leleplezésében, és a LuxLeaks-nek köszönhetően is óriási lökést kapott az átláthatóságért folytatott küzdelem - hangsúlyozza a DemNet a hvg.hu-hoz eljuttatott közleménye. 

A LuxLeaks-botrány egészen a Panama-iratok ügyéig a legnagyobb offshore-szivárogtatás volt a történelemben. A nyilvánosság így szerezhetett tudomást arról a több mint 300 titkos megállapodásról, melyet Luxemburg kötött 2002 és 2010 között multinacionális vállalatokkal és amelyeknek egy célja volt: az adóminimalizálás. Az érintett cégek így több milliárd dollárt takarítottak meg abból az adóból, amelyet fő tevékenységi helyeiken fizettek volna, és amely adót – ideális esetben – az adott országok kormányai a közszolgáltatások fejlesztésére, jóléti kiadásokra is fordíthattak volna - emlékeztet a DemNet.

Az Európai Bizottság adatai szerint az Európai Unió évente hozzávetőlegesen 50-70 milliárd eurót veszít a multinacionális cégek adóelkerülése miatt. Az IMF adatai szerint pedig a világ legszegényebb országaiból több pénz áramlik ki meg nem fizetett adó formájában, mint amennyi fejlesztési támogatást ezek az országok a fejlett országoktól – köztük Magyarországtól is - kapnak.

Kösz, hogy segítettél, pokollá tesszük az életed!

Kevés jóra számíthat, aki arra adja a fejét, hogy kiteregesse a politikai és céges csalásokat, de legalábbis nagyon körültekintőnek kell lennie. Az a minimum, hogy meghurcolják, büntetőeljárást kap a nyakába és derékba törik a karrierje. A Horváth Andrások védelme Európa-szerte rettenetesen gyenge, hála a mindenkori politikai elitnek.


zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.