Gazdaság hvg.hu 2016. június. 19. 11:06

Brutálisan bezombisodtak a magyar bankok

Elképesztő mértékben esett vissza 2008-hoz képest a magyar bankok hitelezése, írja a Portfólió.

Összességében 2008-hoz képest 43%-kal, csak tavaly pedig 13%-kal esett vissza a nagybankok bruttó hitelállománya, írja a Portfólió a hazai pénzintézetek 2008-2015 közötti hitelezéséről.

Ennek az internetes gazdasági portál szerint három oka van:

  • a devizahiteles elszámolással eltűnt a lakossági hitelállomány egy része,
  • gyorsult a vállalati hitelportfólió rossz hitelektől való megtisztítása,
  • a régi hitelek kifutása (amortizációja) még mindig nagyobb, mint az új hitelkihelyezések volumene

Egészen drámai mértékben összezsugorodott a konszolidált bruttó hitelállományt tekintve az MKB (65%), a CIB (58%), a Raiffeisen (47%) és (a Citibank lakossági üzletágának megvásárlása előtti helyzetben látható) Erste Bank (41%) is. Még az OTP-nek, a Budapest Banknak is közel egyharmaddal, a K&H-nak pedig több mint egyharmaddal csökkent a hitelállománya.

Na, ez aztán meglepő: a magyarok adóssága a legkevesebb

A devizahiteles sokk ma is és még minden bizonnyal jópár évig érzeteti hatását a lakossági hitelezésben. A veszteségek hatására a lakosság inkább megtakarít és eszébe sem jut hitelt felvenni. Emiatt 11 éve nem volt olyan alacsony szinten az eladósodottság, mint most. Sőt, mára átestünk a ló túloldalára, hiszen a magyar hitelállomány 29 százalékkal marad el a régiós átlagtól.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.