Gazdaság hvg.hu 2016. június. 02. 11:29

Forradalmi változás jöhet az egészségügyben 8-10 erős emberrel

Példa nélküli hatáskört kapna az a nyolc-tíz kancellár, akikre a kormány más mellett a kórházak szervezési és kapacitásproblémáinak a megoldását is rábízná jövő év elejétől – írta a Népszabadság.

Forradalmi átalakításra készül az egészségügy irányításában a kormány, a kórházaknál is színre lépnének a kancellárok – írta a Népszabadság. A kormány számára készült előterjesztésből kiderül, hogy egy-egy kancellár mintegy 1-1,5 millió lakos egészségügyi ellátását szervezheti, és felügyeli a 600 milliárdos szakellátás rájuk jutó részének elköltését is.

A kórházak önállósága megszűnik, bár jogi személyek maradnak, nem lesz önálló költségvetésük, és a finanszírozásukat az őket irányító kancellária költségvetésén belül fogják kezelni – tette hozzá a lap. A munkáltatói jogok, a pénzügyi döntések is a kancellárokhoz kerülnek, éppúgy, mint a kórházak háttérszolgáltatásainak irányítása, a logisztikáé, a bérszámfejtésé, a karbantartásé.

Az előterjesztők a kancellária-rendszertől már 2017-ben 10 milliárdos megtakarítást várnak.

Népszabadság birtokába került javaslat szerint a kancellárok hatásköre nemcsak a kórházakra, hanem a területén lévő valamennyi állami egészségügyi intézményre kiterjedne. Egyebek mellett az ő felelősségük lenne, hogy az intézmények betartsák a költségvetési korlátokat, e cél érdekében pedig meglehetősen széles körű jogosítványokat kapnak.

Feladatuk lenne többek közt az is, hogy az egymás közelében lévő intézmények között elosszák a feladatokat, ügyelve arra is, hogy egy szolgáltatást csak ott végezzenek, ahol megvannak hozzá a feltételek. Azaz dönthetnek arról is, hogy egy-egy intézményben milyen orvosi szolgáltatások maradjanak, ha szükségesnek ítélik, átcsoportosíthatnak orvosokat, ápolókat az egyik kórházból a másikba.

A formális döntés akár már pénteken is megtörténhet, a kormány a hét utolsó munkanapját szinte teljes egészében az egészségügyre szánja – írta a beszámoló.  

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.