Példa nélküli hatáskört kapna az a nyolc-tíz kancellár, akikre a kormány más mellett a kórházak szervezési és kapacitásproblémáinak a megoldását is rábízná jövő év elejétől – írta a Népszabadság.
Forradalmi átalakításra készül az egészségügy irányításában a kormány, a kórházaknál is színre lépnének a kancellárok – írta a Népszabadság. A kormány számára készült előterjesztésből kiderül, hogy egy-egy kancellár mintegy 1-1,5 millió lakos egészségügyi ellátását szervezheti, és felügyeli a 600 milliárdos szakellátás rájuk jutó részének elköltését is.
A kórházak önállósága megszűnik, bár jogi személyek maradnak, nem lesz önálló költségvetésük, és a finanszírozásukat az őket irányító kancellária költségvetésén belül fogják kezelni – tette hozzá a lap. A munkáltatói jogok, a pénzügyi döntések is a kancellárokhoz kerülnek, éppúgy, mint a kórházak háttérszolgáltatásainak irányítása, a logisztikáé, a bérszámfejtésé, a karbantartásé.
Az előterjesztők a kancellária-rendszertől már 2017-ben 10 milliárdos megtakarítást várnak.
A Népszabadság birtokába került javaslat szerint a kancellárok hatásköre nemcsak a kórházakra, hanem a területén lévő valamennyi állami egészségügyi intézményre kiterjedne. Egyebek mellett az ő felelősségük lenne, hogy az intézmények betartsák a költségvetési korlátokat, e cél érdekében pedig meglehetősen széles körű jogosítványokat kapnak.
Feladatuk lenne többek közt az is, hogy az egymás közelében lévő intézmények között elosszák a feladatokat, ügyelve arra is, hogy egy szolgáltatást csak ott végezzenek, ahol megvannak hozzá a feltételek. Azaz dönthetnek arról is, hogy egy-egy intézményben milyen orvosi szolgáltatások maradjanak, ha szükségesnek ítélik, átcsoportosíthatnak orvosokat, ápolókat az egyik kórházból a másikba.
A formális döntés akár már pénteken is megtörténhet, a kormány a hét utolsó munkanapját szinte teljes egészében az egészségügyre szánja – írta a beszámoló.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.