Gazdaság MTI 2016. május. 24. 16:53

Megint vége a kamatcsökkentési ciklusnak?

A jelenleg rendelkezésre álló információk alapján az inflációs kilátások és a reálgazdaság ciklikus pozíciója az alapkamat 0,9 százalékos szintjének tartós fenntartása irányába mutat – írta a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a keddi kamatdöntő üléséről kiadott közleményében. Közben ilyen már volt, hogy a vágási ciklus lezárását kommunikálták, 'oszt mégse úgy lett.

A monetáris tanács értékelése szerint a 15 bázispontos csökkentéssel az irányadó ráta 0,9 százalékos szintje biztosítja az inflációs cél fenntartható elérését és a reálgazdaság megfelelő ösztönzését. Az egynapos betéti kamatot mínusz 0,05 százalékon tartotta a monetáris tanács, míg az egynapos hitelkamat az alapkamat 15 bázispontos csökkentésével 1,15 százalékra mérséklődött.

Úgy vélik, átmeneti megtorpanást követően folytatódik a magyar gazdaság növekedése, amelyet azonban változatlanul kihasználatlan kapacitások jellemeznek, így a hazai reálgazdasági környezet dezinflációs hatású marad. Az infláció tartósan a 3 százalékos jegybanki cél alatt alakul, és csak 2018 első felében ér annak közelébe – jegyezték meg. A tanács megítélése szerint a gazdasági növekedést várhatóan az év egészében erős kettősség jellemzi. A mérsékeltebb dinamikát mutató első fél évet követően az év második felében a növekedés érdemi erősödésére számítanak. Az egyedi hatások kifutása, valamint a jegybanki és kormányzati növekedésösztönző intézkedések egyaránt a gazdasági bővülés újbóli élénkülését eredményezik. A növekedéstámogató program, a lakásépítések bővülése valamint az EU-források ütemesebb lehívása a tanács szerint elérhetővé teszi a 3 százalék körüli növekedési ütem fennmaradását.

Az inflációs várakozások túlzottan alacsony szintjéből adódó másodkörös hatások kialakulásának kockázata a beérkezett béradatok alapján csökkent, emellett a jövő évi költségvetési törvényjavaslat is a kibocsátási rés záródásának irányába hat. A javuló jövedelmi folyamatok és a hitelezés élénkülése segíti a fogyasztás bővülését, amely a következő években jelentősen támogatja a gazdaság növekedését.

A tanács közleményében kitér arra is, hogy az előző kamatdöntés óta eltelt időszakban enyhén romló hangulat jellemezte a nemzetközi pénzpiacokat. A magas külső finanszírozási képesség és az ennek nyomán csökkenő külső adósságállomány tartósan mérsékli a magyar gazdaság sérülékenységét. Az, hogy a Fitch nemzetközi hitelminősítő újra befektetésre ajánlott kategóriába emelte Magyarország adósbesorolását, hozzájárulhat a kockázati megítélés további javulásához.

A monetáris tanács értékelése szerint a nemzetközi pénzügyi környezet alakulásával kapcsolatos bizonytalanság változatlanul körültekintő monetáris politikát indokol. Az előretekintő pénzpiaci reálkamatok negatív tartományban tartózkodnak, és az infláció emelkedésével tovább süllyednek.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.