Letarolják a legális dohánypiacot a kormány jövedéki adóval kapcsolatos tervei, amelyek a cigi több száz forintos drágulásához vezetnek - írta a Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetsége. Szerintük az intézkedés egyik következménye a dohánycsempészet megerősödése és a szomszéd országokba irányuló bevásárlóturizmus élénkülése lesz. Ezért egyeztetést kezdeményeznek a szaktárcával, hátha sikerül "ésszerű menetrendet kidolgozni" az adóemelésre.
A Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetsége értetlenül áll a május 3-án a kormány által a Parlamentnek benyújtott, a dohánytermék jövedéki adójára vonatkozó új javaslat előtt - írta a szervezet pénteki közleményében.
A javaslat három lépésben másfél év alatt 29 százalékos jövedékiadó-emelést tervez a dohánytermékeknél - ahogy azt Tállai András államtitkár bejelentette a héten. Az adóemelés a cigarettán dobozonként akár 300 forint árnövekedést is hozhat 2017 év végére, mivel az új EU-s dohánytermék-irányelv életbe lépésével a 19 szálas cigarettásdobozok eltűnnek, és helyettük 20 szálas lesz a legkisebb kiszerelési egység, ami szintén komoly árnövelő hatással bír - írták a dohányiparosok.
Ekkora mértékű és ilyen gyors ütemű adóemelés a piac teljes összeomlásához vezetne a szövetség szerint. A feketepiac jelentősen megerősödne, a határmenti bevásárlóturizmus erősen felélénkülne. Példaként említhető, hogy jelenleg Szlovákiában 3 euró alatt kapható 20 szál cigaretta, amely már most is olcsóbb a hazai termékeknél. Ezek a folyamatok rontják a kiskereskedők és a legális piaci szereplők helyzetét, erősítik a csempészbandákat és az adóbevételek alakulására is negatív hatással lesznek - olvasható a közleményben.
Ők is javasoltak adóemelést?
Mint írták, a szövetség többször juttatott el adóemelési javaslatot az elmúlt években az NGM-hez. Legutóbbi javaslatukra 2015 novemberében azt a választ kapták, hogy nincs napirenden a dohánygyártmányok jövedéki adómértékeinek változtatása. A tárca akkor állítólag azt üzente, a dohánygyártmányokra alkalmazott adómértékek megfelelnek a 2011/64/EU irányelv előírásainak, nemcsak 2015-re, de 2018-ra vonatkozóan egyaránt.
A DBMSz álláspontja szerint létezik olyan adóemelési megoldás, amellyel el lehet érni az irányelvben meghatározott jövedéki adóterhelést anélkül, hogy ez a piac teljes összeomlásához vezetne. Ezért egyeztetést kezdeményeznek a Nemzetgazdasági Minisztériummal bízva abban, hogy sikerül ésszerű adóemelési menetrendet kidolgozni az elkövetkezendő évekre - zárták közleményüket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.