Gazdaság MTI 2016. május. 03. 18:43

Hatósági áras lett a banán, ananász és a papaja is Kubában

Az élelmiszerárak emelkedése elleni küzdelem részeként a kubai kormány keddtől rögzítette az állami piacokon árusított zöldségek és a gyümölcsök árát.

A Granma című pártlapban megjelent intézkedés 23 alapvető zöldségre és gyümölcsre vonatkozik.

A döntéssel a kormány azt akarja elérni, hogy minden átlagos keresettel rendelkező számára elérhetőek legyenek ezek a termékek, amelyek között ott van egyebek között a banán, a fokhagyma, a hagyma, a fejes saláta, a paradicsom, az ananász, a papaja és a bab. A határozat arról is intézkedik, hogy a rögzített ár más szezonban és más szezonon kívül. 

Így például, a paradicsom fontja (mintegy fél kiló) kubai pesóról dollárra átváltva 8 centbe kerül majd szezonban, és 17 centbe szezonon kívül. Ez nagyságrendekkel alacsonyabb a piacokon eddig kért árnál. 

Előzőleg Raúl Castro államfő és pártvezető a kubai kommunista párt nemrég lezajlott kongresszusán bírálta azokat, akik úgymond csak a maguk hasznát nézik és manipulálják az árakat, amikor a felvásárolt termékeket magasabb áron adják tovább. 

"A bérek és a nyugdíjak továbbra sem elegendőek a kubai családok alapvető szükségleteinek a fedezésére" - mondta Castro. Kubában a munkaképes lakosság több mint 70 százaléka az állami szférában dolgozik, havi jövedelmük átlagosan mintegy 27 dollár.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?