A jegybanktörvény-módosítás javított verziójában benne marad, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) többségi tulajdonában lévő társaságok indokolt esetben megtagadhatják közérdekű adataik kiadását – írta a Világgazdaság.
Akár néhány hét múlva az MNB többségi vagy kizárólagos tulajdonában lévő társaságok az üzleti titokra hivatkozva megtagadhatják bizonyos közérdekű adatok kiadását – közölte a VG.
Ez is benne marad ugyanis a lap szerint a jegybanktörvény módosításának átdolgozott tervezetében, melyet a Fidesz a napokban készül benyújtani. Az Alkotmánybíróság ugyanis csak a jegybanki alapítványok adatainak eltitkolását minősítette az alaptörvénnyel ellentétesnek.
Az ellen viszont nem emelt kifogást, hogy az MNB-re már most is érvényes adatkezelési szabályok vonatkozzanak a jegybank által legalább ötven százalék plusz egy részvény erejéig birtokolt cégekre. Ha úgy ítélik meg, hogy a tőlük kért adatok nyilvánosságra kerülése pénzügyi vagy devizapolitikai érdeket sérthet, akkor azok kiadását megtagadhatják.
Az indoklás szerint a jegybank cégei is versenyezhetnek a piacon, és lehetnek olyan üzleti információik, amelyek nyilvánosságra kerülése e versenyt befolyásolná. Csakhogy az MNB legalább többségi tulajdonában lévő kilenc társaság közül mindössze egynek, a MARK Magyar Reorganizációs és Követeléskezelő Zrt.-nek lehetnek piaci konkurensei. E céget a jegybank 2014 novemberében arra alapította, hogy az megvásárolja a bankok bedőlt kereskedelmi ingatlanportfólióját.
Rajta kívül a többi társaság monopolhelyzetben van. Hiszen például pénzt csak a jegybank nyomtathat, illetve verethet, és a pénzügyi intézményeket is kizárólag ő számolhatja fel. Tőzsdét ugyan más is alapíthat, ám még a jelenlegi is bőven elegendő e piacra, az elszámolásforgalmi intézményeknek pedig nincs valódi alternatívájuk.
Így mintha a passzusokat a MARK-ra szabták volna, ami viszont túlbiztosításnak tűnik, hiszen annak adatkiadását a hatályos szabályok már most is korlátozzák – tette hozzá a beszámoló.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.