Gazdaság hvg.hu 2016. április. 01. 15:50

Nem áprilisi tréfa: Mém Műhelyre változtatta nevét Matolcsy kutatóintézete

Mém Műhely lett a neve a valaha Növekedéskutató Intézetként ismertté vált Matolcsy-agytrösztnek, egyetlen tulajdonosa pedig mostantól a jegybankelnök fia, Matocsy Máté Huba – tudta meg az Átlátszó.

Matocsy Máté Huba, Matolcsy György fia lett az egyetlen tulajdonosa és ügyvezetője az 1997-ben Privatizációs Kutatóként indult, majd Növekedéskutatóként ismertté vált műhelynek, amelyet némi megszakítással 2010-ig vezetett az MNB mostani elnöke – írja az Átlátszó. A cég létrejöttekor Matolcsy György így fogalmazott: „intézetük független, de szellemiségük közel áll az új kormányéhoz, és készek teljesíteni ennek megrendeléseit”.

 

MTI / Máthé Zoltán

Az első tulajdonos az 1991-ben létrehozott Tulajdon Alapítvány volt, amelynek vagyonát annak idején az Állami Vagyonügynökség és állami bankok, köztük a Postabank biztosította. Célja többek között az ÁVÜ munkáját segítő tanulmányok készítése volt, sőt a mai napig az, bár az ÁVÜ évtizedek óta nem létezik. A kuratóriumában az évek során megfordult Matolcsy György és Széles Gábor nagyvállalkozó is.

A Tulajdon Alapítvány – amelynek képviselője jelenleg Csizmadia Norbert, az MNB gazdaságstratégiáért felelős ügyvezető igazgatója – 2001-ben kiszállt ugyan a kutatóintézetből, de a mostani névváltoztatással egy időben a cég székhelye átköltözött az alapítvány budapesti címére.

Korábban voltak már ide, a Győri útra bejegyezve, 2015-ben azonban Balatonakarattya volt a központ. Az a falu, ahol Matolcsy felesége, Matolcsy Gyöngyi a polgármester. Matolcsy Gyöngyi idén márciusig ügyvezető, jegybankelnök férje pedig tulajdonos volt a most Matolcsy Máté Huba által átvett cégben.

A jelenleg társadalomkutatással foglalkozó Mém Műhely 2014-ben 6,5 millió forint árbevétel mellett pár százezres veszteséget termelt.

Mi is a mém?
Nagyon röviden: a hétköznapi nyelvben manapság leggyakrabban az interneten terjedő „kulturális terméket” nevezik mémnek.

„Egy ötlet, magatartás vagy stílus, amely egy kultúrában embertől emberig terjed” – szól a Merriam-Webster Szótár magyarázata.

Arról, hogy a kifejezés honnan ered és miért nem egyszerű meghatározni a pontos jelentését, a Nyest.hu-n olvashatnak kimerítő magyarázatot, a cikkben illusztrációk is vannak.

zöldhasú
Hirdetés