Januárban azzal a feladattal kezdtek munkába a legsugárzóbb reaktorban, hogy több mint 560 megsérült fűtőelemet általuk biztonságba helyezhessenek. Most nyilvánították "halottá" a gépeket - a brutális sugárzásban, aminek a közelébe ember nem mehet, a robot is teljesen tönkrementek. A pótlásukra két évet biztosan várni kell.
A 2011. márcisuában atomkatasztrófa sújtotta területté vált fukusimai nukleáris erőműben a mentési munkálatok során újabb három "fővel" emelkedett a veszteséglista. A Fukusima Daiichi atomerőmű maradványaiba leküldött robotokat - alig két hónappal az üzembe helyezésük után hivatalosan is "halottá" nyilvánították.
Az öt évvel ezelőtti katasztrófa helyrehozatalára sosem kerül sor, mivel az is 40 évbe kerül majd, hogy az erőmű területén a szükséges bontásokat elvégezzék. Sőt, az is lehet, hogy ez az idő is kevés lesz erre, mivel a Tepco ma sem tudja, hogy mivel (milyen technológiával és eszközzel) takarítsa el a sugárszennyező anyagokat a telepről; sőt, azt sem, hogy a leolvadt nukleáris fűtőelemeket hogyan helyezze biztonságba.
Arról, hogy az állami tulajdonú üzemeltető cég az elmúlt években hogyan hazudta le a napot az égről a mentési munkálatokkal kapcsolatosan, a tragédia napján, március 11-én megjelent visszaemlékezésünkben részletesen megírtuk. Az sg.hu viszont most további adalékkal szolgált, amikor megírta: a kimondottan a fűtőelemek, illetve maradványaik eltakarítására tervezett és épített Toshiba robotok, melyk csak az idén januárban kezdtek el dolgozni, mostanra meghaltak.
A Tepco hivatalosan is "halottnak" nyilvánította mind a három, a víz alatti hűtőrendszerbe küldött robotját, mert azok a radioaktív sugárzástól tönkrementek, elolvadtak a kábeleik. Mindhárom robot a III-as reaktorban adta fel a küzdelmes munkát - itt a legmagasabb a sugárzási szint, és itt volna a legégetőbb szükség arra, hogy a fűtőelemeket (összesen 566 darabot) eltávolítsanak és biztonságba helyezzenek. A helyszínnek emberek a közelébe se mehetnek, és a jelek szerint a terhelést a robotok se bírják.
A Toshiba máris megígérte az új robotokat, de a cég jelezte: ezek elkészítése két évbe is belekerülhet. Vagyis: addig nem lesz semmi és senki, ami/aki a munkát folytassa.
A Tepco csak a robotok tönkremenetelét jelentette be, többet nem árult el az ügyről. Naohiro Masuda, a Tepco vezetőségének elnöke is csak annyit nyilatkozott a napokban, hogy "Nagyon nehéz bejutni az atomerőműbe" és hogy "a legnagyobb problémát a sugárzás jelenti". Ehhez azonban nem kellett olyan nagy bátorság: ezzel a civilizált világ nagy része már 5 éve tökéletesen tisztbáa került.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.