Francois Hollande francia államfőt füttyel és bekiabálásokkal fogadták szombaton az ágazatot sújtó krízis miatt hetek óta tüntető gazdák a legjelentősebb éves találkozójukon, a Mezőgazdasági Szakkiállításon Párizsban. A gazdák egy része a rendőrökkel is összetűzésbe keveredett, egy ember megsérült, ötöt előállítottak.
A francia elnököt szinte minden standnál füttykoncerttel és sértegetésekkel fogadták a gazdák, akik egy hónapja útlezárásokkal tiltakoznak országszerte a hús- és tejtermékek alacsony ára miatt, amelyet az uniós szinten túltermeléshez vezetett tejkvóta kivezetése, az orosz embargó és a kínai piac visszaesése okozott.
"Azért jöttem, hogy bebizonyítsam, létezik nemzeti szolidaritás. Mindent megtesszük a mezőgazdaság támogatására" - mondta Francois Hollande, amikor reggel 7 óra előtt megérkezett a szakkiállítás megnyitójára a Porte de Versailles kiállítócsarnokba. Nem sokkal 8 óra előtt a normandiai állattenyésztők standja előtt a gazdák az államfő lemondását kezdték követelni. Egy tüntető állati ürüléket is megpróbált az elnök felé dobni.
"Hallom és értem a dühöt" - válaszolta Francois Hollande, aki nagy áruházláncokat tette felelőssé a kialakult válságért, s ígértet tett arra, hogy a forgalmazókat érintő törvényt, amelyet az előző elnök, Nicolas Sarkozy mandátuma idején fogadtak el, felül fogja vizsgálni a kormányzat. A törvény liberalizálta a termelők és az áruházláncok közötti piaci viszonyt, és lehetővé teszi, hogy az utóbbiak határozzák meg a felvásárlási árakat.
Az ígéretek nem nyugtatták meg a feldühödött gazdákat, akinek egy része néhány perc alatt szétrombolta az agrártárca standját. A rendbontókat csak a rohamrendőrök tudták feltartóztatni. Az összetűzésben egy gazda megsérült, öt embert előállítottak a hatóságok, de később mindenkit elengedtek, nem indult eljárás ellenük.
"Megértjük a dühöt, de az erőszakot, a rombolást, nem" - jelezte a francia elnök környezete, miközben Francois Hollande folytatta a látogatást.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.