Gazdaság hvg.hu 2015. december. 27. 11:26

Simicska trollkodásai: a G-daytől a TV2-ig

Azt, hogy Simicska Lajos volt-e a 2015-ös év legnagyobb vesztese idehaza, idővel eldöntik majd a történészek. Azonban az már tény, hogy Orbán Viktor és legfőbb kegyeltje szakítottak, Simicska helyét új oligarchák vették át. Úgy tűnik azonban, hogy ezzel a háborúnak még nincs vége. Az idei összecsapásokat több fronton vívták.

Amikor a 2014-es választások után hónapokig keresték a fejlesztési miniszternek megfelelő személyt, valójában arról kellett döntenie Orbán Viktornak, hogy Simicska–Nyerges-érdekeltségek további erősödésével szemben felveszi-e a harcot. Amikor Seszták Miklósra esett a miniszterelnök választása, gyorsan nyilvánvalóvá vált, hogy az államapparátusban simicskátlanítás veszi kezdetét, és az addig majd' minden zsírosbödönből a legnagyobb részt kivevő Közgép ideje is leáldozóban.

Az évből még alig telt el néhány hét, amikor a miniszterelnök raportra hívta a kormány által kegyelt médiaszereplőket, és a „műhelybeszélgetés” során közölte: tényleg nem lesz több állami hirdetés a baráti médiában. A Hír Tv-től a Lánchíd Rádión át a Magyar Nemzetig tartó Nemzet-csoportot Simicska visszavonulása sem mentette meg. Sőt, miután a reklámadó szétterítése miatt komoly adózóvá átminősített milliárdos a médiumoktól kormánykritikus szemléletet követelt, majd február 5-én a Népszavában belengette a „totális médiaháború” lehetőségét, és emiatt – "lelkiismereti okokra" hivatkozva – lemondott az addigi vezetők nagy része, elszakadt a cérna.

Várakozó újságírók a Magyar Nemzet székházában február 6-án
Túry Gergely

A G-day csak róla szólt

"Orbán Viktor egy geci, kirúgok minden orbánistát!" – mondta többször is mikrofonba Simicska Lajos azon a bizonyos február eleji pénteken, majd miután minimalizálta a veszteségeit, és átrendezte a médiacégeket, vette a szánkóját, és Svájcba utazott. A hullámok csillapodását a Célpont stábjának – kissé meglepő módon – február 25-én kitudódott testületi felmondása akadályozta, és az, hogy egy videót is készítettek arról, hogy szerintük „Orbán nem geci". Simicska pedig újra mikrofonba mondta a véleményét Orbánról.

Arról már tavaly is pletykáltak, hogy Orbán és Simicska közt megromlott a viszony, de csak idén kezdődött el az érdekeltségeinek látványos kormányzati leépítése. Bukta a köztévés megrendeléseit az addig a legnagyobb beszállítónak számító, Simicska-érdekeltségű Hung-Ister Zrt. is, mely akár egymilliárdot is veszthetett az irányváltáson, de ettől kezdve a zászlóshajónak számító Közgép csillaga is leáldozott.

Az Orbán-kormány korábbi infrastruktúraépítős liblingjének számító cég már februárban elbukta az első milliárdos tendert, és heteken belül általánossá vált az is, hogy a közbeszerzések új sztárjává a tiszakécskei Duna Aszfalt avanzsált.

A bodrogkeresztúri szeméttelep építésre februárban megítélt, mintegy 3 milliárdos támogatást elnyerő konzorciumnak még tagja volt a Közgép, azt követően viszont vagy kizárták őket az éppen aktuális tenderről, vagy más céget hoztak ki ellenükben győztesként. Komoly érvágást jelentett áprilisban, hogy az M4-es autópályán folyó munkálatokat kartellgyanúra hivatkozva felfüggesztették és nem fizették ki, vagy hogy júniusban, az M0-s autópálya déli részén a zajvédő fal építésére az a Duna Aszfalt kapott megrendelést, mely 700 millióval többért vállalta a munkát a Közgépnél – utóbbit kizárták az "aránytalanul alacsony ár" miatt.

A 4-es főút elkerülő szakasza és az autópálya elkészült útalapja a tervezett M4-es autópálya nyomvonalán, Törökszentmiklóstól északra 2015. április 9-én
MTI / Mészáros János

Aztán júliusban a közbeszerzési hatóság 3 évre kizárta a Közgépet a közbeszerzési területekről azt követően, hogy 200 millióval olcsóbb ajánlatot adtak Mészáros Lőrinc cégét is magában foglaló riválisnál a győr-gönyűi kikötőfelújítási tenderen. És bár a céget szeptemberben a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság visszaengedte a műveleti területre, az továbbra is feketelistán maradt. A Közgép első fokon megnyerte a 3 évre történő kizárása miatt indított pert, és bár a kikötőfelújítás hajója elúszott, de legalább indulhatnak továbbra is közbeszerzéseken. A trend az ma is, hogy a kormányzati szervek, önkormányzatok simán kipöckölik a pályáról a Simicska-birodalom érdekeltségeit. A cég válasza sem maradt el: a Közgép bejelentette, hogy ez év végéig felezni kényszerülnek a dolgozói létszámukat.

Simicska köszöni, él és virul

Azt, hogy mekkora visszaesést kénytelen elkönyvelni a Simicska-cégbirodalom, egyelőre nem lehet számszerűsíteni. Az viszont borítékolható, hogy a Közgépnek sem, de a Hír Tv-nek sem olyan bőséges a 2015-ös éve, mint korábban. Mindenesetre az Orbán–Simicska-háború, úgy látszik, csak mérsékelni tudta a vállalkozó céghálózatának jövedelmeit, a teljes birodalom további 11 milliárddal gyarapodott, ez a leggazdagabb magyarok között is kiemelkedő eredmény.

Közvetve ugyan, de újabb területről kellett lemondania a milliárdosnak, mivel a kormányváltás utáni tisztogatások után elvesztett állami intézményi és cégvezetői pozíciók után júliusban kiderült, távozik a NAV éléről Vida Ildikó is. Miután februárban „leszedték” a Nemzeti Vagyonkezelő éléről Márton Pétert, a Simicskához soroltak közül Vida lett az utolsó magas poszton hagyott kormánykáder. Azzal együtt is, hogy hónapokkal korábban, még 2014 őszén elismerte: nem utazhat be az USA-ba, mivel többedmagával korrupciógyanú miatt elrendelt beutazási tilalom alá került. A vádakat végig tagadó, és hivatalosan csak augusztusban távozó adóhatósági elnök végül a Simicska-birodalomba tartozó Mezort Zrt.-ben kapott állást, a NAV-nál a posztját Orbán Viktor megbízható kádere, Tállai András vette át, s a szervezetet radikálisan átalakítják.

Hogy-hogy nem, a milliárdos birodalmának gazdasági alapját adó agrárpiaci érdekeltségeket is nehéz helyzetbe hozza a kormány. Az állami földek egy részének értékesítését éppen a Simicskáék által bérelt földekkel kezdték – és az új tulajdonos felemelheti a földbérleti díjakat. Az októberben meghirdetett, és november közepétől indított árverések a Simicska Lajos és Nyerges Zsolt agrárcégei által 2051-ig bérelt földekkel startoltak. Az első hetekben tülekedés nem volt, zömmel egyszemélyes liciteken keltek el a földek, de Simicska máris kapott egy mély sebet: az osztrák-magyar kettős állampolgárságú Paul Meixner megvette az államtól a Mezort-csoporthoz tartozó Lajta-Hanság Zrt által bérelt földterületet. Az év végéig lebonyolítani tervezett földárverések – melyek során 380 ezer hektárnyi kalapács alá kerülő területből 14.400 hektárnyi Simicska-érdekeltségű terület – azonban úgy sem tekinthetők lefutott ügynek, hogy az Ab nem zavar be a fölárverésekbe, mivel Simicska jelezte: pert akaszt az állam nyakába, ha a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet nem függeszti fel a földárveréseket.

Százmilliókban mérhető veszteséget kénytelen lenyelni az eddig kormányzati hátszéllel dagasztott vitorlákkal száguldó Veszprém férfi kézilabdacsapata is pusztán amiatt, hogy Simicska Lajosnak van ott VIP páholya – na meg befolyása. Az állami bankká lett MKB a nyáron bejelentette: 10 év és mintegy 2 milliárd forint szponzorpénz megfizetése után megválik a névadó szponzori titulusától. Ezt követően úgy tűnt, a csapat másik mecénása, a szintén állami cég Magyar Villamos Művek is kihátrál a csapat mögül, ám miután a csapat társelnöke, az orbáni struktúrában jól helyezkedő Kálomista Gábor jelezte: új megállapodás volna szükséges az MVM-mel, az energiacég maradt. Az ára ennek november végén vált nyilvánvalóvá: távozik a posztjáról Fonyó Károly klubelnök, Simicska Lajos régi barátja.

A legnagyobb dobása

Igazából a földárverések mellett egy nagy aktív front maradt mostanra a Simicska–Orbán-háborúban, a TV2 megszerzése. Október közepén simának tűnt az egész: az Orbánhoz közelinek tartott Andy Vajna bejelentette, övé a TV2, ám alig telt el pár óra, Fonyó Károly tromfolt, inkább az övé, aztán még pár óra múlva a TV2 adott ki közleményt, hogy de hát Vajnáé lettek. A helyzet nem volt egyszerűen átlátható, mert Fonyó cége a TV2 vagyonkezelő cégére mozdult rá, Vajna pedig az üzemeltető cégre, előbbi ráadásul tulajdonosa utóbbinak.

Fülöp Máté

Mostanra sem vált sokkal világosabbá, ki is van nyeregben (nem is csoda, nagy kavarás volt tavaly a TV2 körüli céghálóban), bár Vajna útja, néha úgy tűnik, ki van kövezve, az állam/kormány/hatóság pedig mindent megtesz annak érdekében, hogy Vajnát segítse győzelemhez. Mi másként lehetne értelmezni azt, hogy az állami – amúgy exportfinanszírozásra felkent – Eximbank pár milliárdos hitellel dobta meg Vajnáékat, hogy azok hozzájuthassanak a TV2-höz. A versenyhivatal is akadékoskodott egy kicsit Fonyóékkal szemben, a cégbíróság is, meg a tévé korábbi tulajdonosa, a Pro7Sat.1 sem látná szívesen új gazdaként Simicskáékat. Mindenesetre a Simicska–Fonyó-páros nem hagyja magát, a versenyhivatal engedélyét ők is kérték, és legutóbb ők húztak lapot.

De biztos nem fogunk unatkozni, a fejlemények (ahogy az előzmények) itt lesznek.

zöldhasú
Hirdetés