Gazdaság MTI 2015. december. 17. 18:27

Soha nem volt ilyen alacsony a Diákhitel kamata

A 14 éve felvehető, szabadfelhasználású Diákhitel1 kamata sosem látott szintre csökken 2016-ban.

A Diákhitel1 kamata 2010-ben még 9,5 százalékon állt, azóta csaknem a felére, 4,9 százalékra csökkent 2015 második félévéig, ezt csökkenti tovább a Diákhitel Központ újabb 1 százalékponttal - jelentette be Bugár Csaba, a Diákhitel Központ Zrt. vezérigazgatója.

A kötött felhasználású Diákhitel2 jövő januártól június végéig érvényes teljes kamata 5,15 százalék lesz, melyből a hitelfelvevők számára felszámított kamat továbbra is mindössze fix 2,0 százalék - ismertette. Az ezen felüli kamatrészt a magyar állam kamattámogatás formájában állja a hitelfelvevő helyett. A vezérigazgató szerint a kedvező kamatfeltételek a következetes finanszírozási politikának, és a törlesztők fizetési fegyelmének köszönhetők, a hitelt felvevők 97 százaléka megfelelően törleszt. Bugár Csaba kitért arra is, hogy a két hitel kamata másfél év múlva egy szinten lehet.

Idén több mint 10 ezren vették fel a diákhitelt, 2001-es indulása óta mintegy 370 ezren, jelenleg több mint 200 ezer aktív ügyfél van. A hitelt felvett hallgatók egyharmada már visszafizette a kölcsönt - mondta a vezérigazgató. A hitelezés 2011-ben került egyensúlyba, azóta a befolyó összegek fedezik a kimenő folyósításokat.

Rendkívül alacsony a behajtásra átadott törlesztők aránya, idén a felmondott szerződések aránya a törlesztők számához viszonyítva 2,8 százalékról 1,2 százalékra csökkent, a behajtásra átadottak pedig 2,7 százalékról 1,0 százalékra estek vissza - mondta Havelda Balázs pénzügyi vezérigazgató-helyettes.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.