Gazdaság hvg.hu 2015. november. 26. 19:14

Beletörődik a Fidesz az Alkotmánybíróság döntésébe

A Fidesz letesz a természetvédelmi területek Földalapba helyezéséről.

A kormánypártok fél éves gondolkodás után a jelek szerint beletörődnek az Alkotmánybíróság június 1-i döntésébe, a törvényalkotási bizottság csütörtökön benyújtott javaslata szerint ugyanis törlik az állami földvagyon kezelésével összefüggő törvénymódosító csomagból az alaptörvény-ellenesnek minősített részeket.

Az április 28-án elfogadott jogszabályt, amely a nemzeti parkoktól a Földalapkezelőnek adta volna a természetvédelmi területeket, azaz 600 000 hektárból összesen mintegy 450 000 hektár földbérleti jogának kijelölését, Áder János köztársasági elnök küldte felülvizsgálatra. Erre az ellenzék is kérte, amely szerint a nemzeti parkok hatáskörének csökkenése veszélyeztetné a természetvédelmi területek fennmaradását.

Az alkotmánybírák megállapították, hogy a ki nem hirdetett jogszabályt alkotmánysértő módon fogadták el, mert a minősített többséghez kötött részeket egyszerű többséggel szavazták meg, miután a kétharmados pontokat a Ház elutasította. Tartalmilag pedig azt tartották alaptörvény-ellenesnek, hogy ha a természetvédelmi területeket átadnák a földalapnak, akkor csökkenne a védettség szintje.

Ha az országgyűlés kedden valóban törli az Ab által elvetett pontokat, a törvényben csak a következő részek maradnak benne: a korábban magántulajdonba került védett területeket ez év vége helyett 2018 végéig kell kisajátítani, a Nemzeti Földalapba tartozó földre vonatkozó haszonbérleti szerződésekből törlik a haszonbérlők előhaszonbérleti jogát, és némileg változik a Birtokpolitikai Tanács hatásköre.

Az eddigi tilalmat feloldva lehetővé teszik, hogy a megyei közgyűlések tagjai részt vehessenek az említett tanácsban és a Földalap ellenőrző bizottságában, továbbá szabályozzák a közfoglalkoztatási törvény alapján létrehozott szociális szövetkezetek kedvezményes földhöz juttatását. 

zöldhasú
Hirdetés
Zhvg hvg.hu 2024. november. 27. 16:00

zCast: Az akkugyárhatalom, ahol a hatóságok és a gyárak együtt állnak szemben a helyi polgárokkal

Megpróbáltuk sok nézőpontból körbejárni az akkugyárhatalommá válás meglévő – és várható – kockázatait és előnyeit, amihez Éltető Andrea közgazdász volt segítségünkre. Hány gyár épült és épülhet még? Mikortól válhat a lakossági energia- és vízigény kárára az víz- és energiazabáló iparág? Mennyire piszkosak a tiszta közlekedéshez szükséges gyárak? Vajon tudnánk jobban csinálni, mint ahogy most megy, és egyáltalán megéri ez az egész? Gyere velünk, és megtudhatod.