Túl alacsonyak a magyar bérek és növekszik a munkaerőhiány, ami már a gazdasági növekedést is akadályozza.
A magyar bérek már 15-20 százalékkal alacsonyabbak a visegrádi országokénál a Raiffeisen Bank elemzői szerint – írja a Világgazdaság.
A bank szakértői szerint a gazdasági növekedést akadályozza az egyre inkább a növekvő munkaerőhiány – főleg az iparilag fejlett terülteteken: Észak-, és Nyugat-Dunántúlon, Közép-, és Észak-Magyarországon.
A versenyszférában ma 253 ezer forint a bruttó átlagkereset Magyarországon, és az elmúlt évhez képest 5,4 százalékos bruttó béremelkedés volt tavaly augusztusig. De az emelésekkel inkább csak egymástól tudnak elcsábítani munkaerőt a vállalatok. Ahhoz, hogy az országon belül nagyobb távolságokból is megmozduljanak a munkavállalók, vagy külföldről hazaköltözzenek a kivándorlók, sokkal nagyobb béremelésekre lenne szükség a Raiffeisen elemzői szerint.
Az elemzők arra számítanak, hogy dinamikus béremelési trend jön.
Az alacsony bérek elvándorláshoz vezettek, emiatt a beruházási ráta idén ismét visszaeshet a korábbi pár évben tapasztalható emelkedő trendet követően. Több helyen a feldolgozóipari kapacitásbővítések a megfelelő munkaerő hiánya miatt nem valósulnak meg.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.