Az uniós cukorkvóták 2017-es kivezetése következtében teljesen megnyílik a piac, liberalizálódó árak miatt igazi verseny alakul ki. A szakértők nem tartanak jelentős drágulástól, bár a termelőknek a bolti ár harminc százalékos emelése lenne megfelelő.
Az eddigi szabályozott és korlátok közé szorított piac megszűnik 2017 októberében, de Berki Gyula, a Cukorrépa Termesztők Országos Szövetségének elnöke szerint a boltokban a jelenlegi 205-210 forintos ár helyett a termelőknek 280-300 forintos fogyasztói cukorár lenne megfelelő, ami a szakértő szerint nem lenne jelentős drágulás. A jelenlegi uniós szabályozás szerint a magyar kvóta kissé meghaladja a 100 ezer tonnát, míg az ország éves fogyasztása 260-280 ezer tonna.
Az állami és uniós támogatást összeadva a termelők 160 ezer forint hektáronkénti támogatáshoz jutottak, ennyi szükséges ahhoz, hogy a termelési mérleg pozitív legyen Berki szerint, valamint hektáronként 60 tonna körüli mennyiségű cukorrépát kell termelni a nyereséges gazdálkodáshoz.
A cukorrépa árát eddig a megtermelt cukorrépából kinyert cukor értékesítési árából vezették le, ez 26,29 euró 16 százalékos cukorrépára vonatkoztatva. A Magyar Cukor Zrt. kaposvári cukorgyárában – amely az egyetlen magyarországi cukorgyár – ehhez egy eurót tettek hozzá szerződésben garantált módon, de ha a gyárnak többletbevétele van a cukorértékesítésből, akkor azon osztozik a termelőkkel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.