Gazdaság hvg.hu 2015. október. 28. 10:40

Az államé lett a legendás pesti áruház

A Miniszterelnökség megbízásából az MFB Zrt. vásárolta meg az egykori Divatcsarnokot, amelyet a tervek szerint jelenlegi funkciójában hasznosít az állam. A vételár nem nyilvános. Az adásvétel némileg meglepő, mert korábbi hírek arról szóltak, hogy más belvárosi épületekkel együtt a DVM Group veszi meg a Párisi Nagyáruházat.

Meglepetésre az állam vásárolta meg – üzleti titokként kezelt áron – az egykori Divatcsarnokot, azaz a Párisi Nagyáruházat – adta hírül a Napi.hu.

Hernádi Levente

A nagy múltú épületet a Miniszterelnökség megbízásából az MFB Zrt. vette meg még június elején a bedőlt Orco-ingatlancsoport felszámolójától. A Magyar Nemzeti Bank pedig a Vörösmarty téri egykori Luxus áruházat vásárolja meg a közeljövőben.

Az Andrássy út 39.-ben álló épület megvásárlásáról a Miniszterelnökség részletes tájékoztatást adott. Mint közölték, az állam elővásárlási jogát érvényesítette, az MFB százszázalékos tulajdonában álló MFB-Ingatlanfejlesztő Zrt. (MFBI) által. 

Hernádi Levente

Az MFBI arra készül, hogy az áruházat a jelenlegi funkcióknak és bérleti szerződéseknek megfelelő módon üzemelteti és hasznosítja a továbbiakban. Az ingatlanfejlesztő nem tervezi további ingatlanok megvásárlását.

Csomagban árulták, de szólóban lett vevője

Az Orco-csoport felszámolója csomagban árulta a Divatcsarnokot a Váci utca 1. szám alatt található ingatlannal és a Szervita téri garázzsal. Nyár elején a piaci hírek még arról szóltak, hogy 50 millió euróért a DVM Grouphoz tartozó Horizon-Efpartners Kft. veszi meg az ingatlanokat. A DVM Group fejlesztette majd adta el az Eiffel Palace irodaházat a nemzeti banknak nettó 45,3 millió euróért.

Hernádi Levente

Az államnak azonban a jelek szerint sikerült kiemeltetnie a csomagból az Andrássy úti épületet, amelyben ma Alexandra könyváruház működik, irodáit pedig a Ustream nevű magyar startup cég bérli.

Fordulatos múlt

Az épületben 1882-ben nyílt meg a Terézvárosi Kaszinó, majd 1911-ben francia mintára átépítették, így a hétemeletes, szecessziós épület a kor legmodernebb áruházává vált. A második világháború után államosították, 1958-ban Divatcsarnok néven nyitották újra, 1999-ig üzemelt a Centrum Áruházak tagjaként, majd bezárták. 2005-ben vette meg a Kincstári Vagyoni Igagatóságtól az Orco Property Group, amely felújította az épületet.

Hernádi Levente

A ház 1967-ben műemléki védelmet kapott. Korábban a francia Lafayette bérelte volna ki az épületet, de a műemlékvédelmi előírások miatt végül elálltak az üzlettől.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.