Gazdaság hvg.hu 2015. október. 16. 17:18

Csányi Sándor lett a legnagyobb agrármágnás

A versenyhivatal hozzájárult, hogy Csányi Sándor agrárérdekeltségei megszerezzék a KITE Zrt.-t, így tovább erősödtek a bankár agrárpiaci pozíciói.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) engedélyezte, hogy az Agrárintegrátor Kft., az Agrárspektrum Kft. és az Agrochain Kft. közvetett, közös irányítást szerezzen a KITE Mezőgazdasági Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt. (KITE Zrt.) felett. Mind a KITE-csoport (KITE Zrt. és az általa irányított vállalkozáscsoport), mind a Csányi-csoport (a Csányi Sándor által irányított vállalkozáscsoport) végez vetőmagokhoz, műtrágyákhoz, növényvédő szerekhez és terményekhez (azon belül a gabonafélékhez és olajos magvakhoz) kapcsolódó kereskedelmi tevékenységet.

A GVH megállapította, hogy a gabonafélék kereskedelmében a két vállalkozáscsoport együttes érintett magyarországi piaci részesedése nem éri el a 20 százalékos mértéket. A műtrágyák, valamint a vetőmagok, a növényvédő szerek és az olajos magvak kereskedelmében a két vállalkozás együttes érintett piaci részesedése meghaladta a 20 százalékot, azonban a Csányi-csoport részesedése lényegesen kevesebb, mint 5 százalék. A GVH úgy ítélte meg, hogy az érintett piacokon nincs ok versenyaggályra, figyelemmel a piaci részesedésekre, a csekély mértékű részesedés növekményre (minthogy a Csányi-csoport részesedése rendkívül alacsony ezekben az átfedő szegmensekben), illetve a piaci szereplők (versenytársak, vevők) álláspontjára.

Az agrárszektor.hu szerint ezzel Csányi a legnagyobb magánbefektető lett a magyar agrárszférában, s a KITE Zrt. megszerzése pedig – óvatos becslések szerint is – több tízmilliárd forinttal növeli Csányi agrárbirodalmát, és hatalmas integrált területhez, infrastruktúrához és mezőgazdasági termelői ügyfélkörhöz juttatja a bankvezért.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.