Gazdaság hvg.hu 2015. október. 12. 13:40

Magyar magánbefektető perli a Volkswagent

A meg nem nevezett befektető árfolyamveszteség miatt perelte be az autógyártót a Fővárosi Törvényszéken. A bíróságnak több sarkalatos pontban döntenie kell, köztük abban is, hogy a hazai magánbefektetők kárigényét magyar bíróság jogosult-e elbírálni.

Közleményt adott ki egy ügyvédi iroda, amely egy meg nem nevezett magánbefektetőt képvisel a Volkswagen AG elleni perben. Mint írták, a Fővárosi Törvényszéken azért nyújtottak be keresetet, mert ügyfelük az autógyártó által manipulált károsanyag-kibocsátási értékekkel összefüggésben részvényárfolyam-veszteséget szenvedett el.

A Volkswagen AG-vel szemben indított per elsődleges célja az árfolyamveszteség mint kár érvényesítése. A perben elsődleges jogi kérdés a joghatóság, vagyis annak megítélése, hogy a hazai magánbefektetők kárigényét magyar bíróság jogosult-e elbírálni. Másodlagos kérdés a sajtóban megjelent emissziós magatartás és a részvényárfolyam-veszteség közötti ok-okozati összefüggés. Harmadlagos kérdés a kár bekövetkezte, annak mértéke.

AFP / John MacDougall

Szeptember végén amiatt tört ki botrány az autógyártó körül, mert kiderült, hogy egyes dízelmotorok kibocsátási értékeit manipulálták, így a valóságban jóval több káros anyag kerül a levegőbe, mint papíron. Az Egyesült Államokból indult botrány több kontinensre átterjedt, a kibocsátási értékek szoftveres manipulációja több autómárkát érint.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. február. 18. 18:03

Szűcs Krisztián: Azonnali világhírt reméltünk

Krézi 25 címmel (f)életmű turnéra indul Szűcs Krisztián, a Heaven Street Seven egykori frontembere, merthogy idén 25 éves a Hol van az a krézi srác című dal, ami a HS7 és egyben Szűcs legismertebb szerzeménye is. Ugyanakkor a turné nem a régi heveny-számok felmelegítéséről szól kizárólag, a szólóban írt daloktól kezdve a Budapest Báron át a Szálinger Balázzsal közös Szücsinger produkció is helyet kap a koncerteken.