Megvan már a lista a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségénél (Magosz) arról, hogy ki, hol, mire fog licitálni az állami földek eladása során – állította Raskó György agrárközgazdász és nagyvállalkozó a Magyar Nemzetnek adott interjúban.
Az év végéig árverésre kerülő 380 ezer hektár állami tulajdonú földterületből 247 ezer haktár olyan terület, melyet nemrég pályáztattak újra, és amelynek haszonbérlete 2036-37-ben jár le. Raskó György, agrárvállalkozó, az Antall-kormány államtitkára szerint a mostani privatizáció célja döntően az, hogy visszafordíthatatlanul megfosszák azokat a gazdálkodásuk alapját jelentő földtől, akiknek a bérleti szerződéseik ezekben az években futottak vagy futnak ki. Ilyenek között van 3-4 nem magyar és több magyar nagyvállalkozás. (A Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. történetéről legutóbb itt írtunk. – szerk.)
Szerinte a kormány szeretne olyan állapotot teremteni, hogy akkor se lehessen helyreállítani a korábbi állapotokat, ha a gazdák öt év múlva esetleg nyernek a magyar állam ellen induló nemzetközi jogi eljárásokban, Strasbourgban. Mint a Magyar Nemzetnek adott interjúban Raskó elmondta, eddig azt hitte, hogy „fideszes nagybefektetők megveszik a mások által bérelt földet a gyereküknek, majd, amikor a gyerek megnő, húsz év múlva elkezdik használni.”
Csakhogy nem így lesz. Mint mondta, ő se akarta elhinni, de „autentikus helyről” hallotta, a meghirdetett földeket a Magosz által szervezett csapat fogja megvenni: már megvan a lista is arról, hogy ki, hol, mire fog licitálni. Ezt követően pedig a kormány segítségével felbontják a megvásárolt földekre az érvényben lévő földbérleti szerződéseket. Raskó szerint, azt el tudja fogadni, hogy ha a bérleti díjakat piaci szintre emelik nagy agrárvállalkozások esetében, de azt már nem, hogy milliárdos befektetéseket megvalósító cégeket úgy fosszanak meg a földhasználattól, hogy az „dél-amerikai, Hugo Chávez-szerű megoldás.” Ilyet az EU sem nézhet el, Raskó szerint százmilliárdos nagyságrendű kártérítési igény keletkezhet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.