Gazdaság hvg.hu 2015. október. 09. 07:33

Vigyázzon, nagyon ráfázhat, ha nem fizet azonnal 6930 forintot

Sokakat érhet kellemetlen meglepetés, ha nincsenek tisztában azzal, mikor szünetel a biztosításuk. Az ilyen esetekben azonnal fizetni kell a napi 231 forint járulékot ahhoz, hogy megmaradjon a jogosultság az egészségügyiellátásra. Az Adózóna cikkében összefoglalja a legfontosabb tudnivalókat.

A kötelező társadalombiztosítási rendszerből következően a biztosítotti státuszról nem szabadon döntünk, hiszen ha biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyt létesítünk, akartunktól függetlenül biztosítottá válunk. Ez egyben azt is jelenti, hogy a biztosításunk mindig egy másik – munkavégzésre irányuló – jogviszonyhoz kötődik, és általában annak tartama alatt áll fenn – írja az Adózóna.

Ez utóbbi alól kivételt jelent a biztosítás szünetelése, amikor fennáll ugyan az alapjogviszony, de a biztosítás nem, tehát nem járnak a biztosításhoz köthető ellátások, az érintett nem szerez szolgálati időt, sőt már a szünetelés első napjától egészségügyi szolgáltatásra sem jogosult.

Szünetel a biztosítás a fizetés nélküli szabadság ideje alatt, kivéve, ha annak idejére csedet, gyermekgondozási díjat, gyermekgondozási segélyt vagy gyermeknevelési támogatás kap a magánszemély, vagy a fizetés nélküli szabadságot tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermek ápolása, illetve önkéntes tartalékos katonai szolgálat teljesítése céljából veszi igénybe.

Amennyiben tehát a fizetés nélküli szabadságot nem a fent említett okok valamelyike miatt engedélyezi a munkáltató, annak időtartama alatt szünetel a biztosítás. Így például, ha valaki családi okok miatt kettő nap fizetés nélküli szabadságot kap, arra a két napra meg kell fizetnie a 2x231, összesen 462 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot.

Ugyanez érvényes az igazolatlan távollét időtartama alatt, a munkavégzési (szolgálatteljesítési) kötelezettség alóli mentesítés ideje alatt, kivéve, ha a munkavégzés alóli mentesítés idejére a munkaviszonyra vonatkozó szabály szerint átlagkereset jár, vagy munkabér- (illetmény), átlagkereset- (távolléti díj), táppénzfizetés történt. Az előzetes letartóztatás, szabadságvesztés tartama alatt szintén.

Az ügyvédi tevékenység szünetelésének ideje alatt, a közjegyző, a szabadalmi ügyvivő kamarai tagságának szüneteltetése alatt, az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelésének ideje alatt ugyancsak azonnal át kellett venni a fizetést.

További részleteket itt lehet olvasni.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.