Szomáliában a két évtizeden át tartó anarchia után kezd visszatérni az élet a normális kerékvágásba: legalábbis erről árulkodnak a fővárosban egymás után épülő toronyházak, szállodák, éttermek, a strandon késő estig dolgozó fagylaltárusok és az is, hogy a kelet-afrikai ország történetében először lehetőség van a bankkártyás fizetésre, illetve már energiaitalt is kapni - írta a dpa német hírügynökség.
Mogadishu tengerpartján sétáló párokat, focizó gyerekeket, fagyit és üdítőt kínáló mozgóárusokat és vendéglátó egységeket lehet látni. Négy évvel ezelőtt a Lido strand még veszélyes és elhagyatott helynek számított a harcok sújtotta fővárosban, ahol a mindennapok részét képezték a több negyedet is uraló al-Shabaab terrorszervezet erőszakcselekményei.
Úgy tűnik, a rémálomnak vége, és ezt a lakosság mellett a befektetők is kezdik felfogni. A változást jól szemlélteti az építőipar virágzása: míg 2012-ben mindössze 12 szálloda közül választhattak a fővárosba látogatók, mára ez a szám a 200-at is meghaladja. Eközben a lázas felújítási munkák eredményeként sorra tűnnek el a lövésnyomok az épületek homlokzatáról.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) adatai szerint tavaly 3,7 százalékkal nőtt a szomáliai gazdaság, míg idén 2,7 százalékos növekedésre lehet számítani. "Még ha a politikai és biztonsági helyzet kihívás is marad, Szomália mindenképpen hatalmasat lépett előre" – állapította meg július végén közzétett jelentésében az IMF, hozzátéve, hogy a szomáliaiak saját maguk is érzik ezt a változást.
"Én ellenséges környezetben születtem és nőttem fel" – mondta Asho Elmi, miközben üdítőkkel és fagylalttal teli hűtőládát cipel a strandon. "Ma már azonban Mogadishunak ígéretes jövője van, a félelem megszűnt" – örvendezett a 20 éves nő, aki, mióta új szelek fújnak, általában sötétedésig, gyakran este fél 10-ig dolgozik.
Szomáliában két évtizeden át anarchia uralkodott: Mohamed Sziad Barré elnök hatalmának 1991-es megdöntését követően háborúzni kezdtek egymással a rivalizáló csoportok. Csak azután stabilizálódott a helyzet az Afrika szarván található 10 millió lakosú országban, hogy 2012-ben hatalomra került a nemzetközileg támogatott kormány, és elűzték az al-Shabaab terroristáit a fővárosból és a többi fellegvárukból.
A Mogadishu szívében található Bakaraha piac nem is olyan rég még szintén az al-Shabaab terroristái és a békeerők közötti keserves harcok helyszíne volt, ma azonban újra egy nyüzsgő bevásárlóközpont. A helyiek a számos élelmiszer-, ruha- és háztartási bolton túl éttermeket és kávéházakat is találnak itt.
Több mint 20 év után lehet például olyan modern importárut is vásárolni, mint az energiaital. A piac egyik részlegét vezető Nije Sharif szerint a biztonság terén nagy előrelépések történtek, aminek köszönhetően egyes üzleteket már éjszaka is nyitva mernek tartani tulajdonosaik.
A fővárosban szinte minden sarkon találni egy internetkávézót, holott néhány évvel ezelőtt az emberek még el voltak vágva a külvilágtól. "Egy új Szomália van születőben" – véli a mogadishui Simad Egyetemen közgazdaságtant tanító Ahmed Tall.
A pozitív irányú változás és a gazdasági fellendülés legnyilvánvalóbb jele kétségkívül az új bankrendszer. A helyi Premier Bank megállapodást kötött a MasterCard hitelkártya-társasággal, és májusban – az ország történetében először – bevezette a bankkártyát. A szomáliaiak így most már tudnak automatából pénzt felvenni és az üzletekben kártyával fizetni, búcsút intve ezzel a banki pénzkiadó ablakok előtti többórás sorban állásnak.
Szomália ettől függetlenül azonban még óriási kihívások előtt áll. Az ország továbbra is a világ egyik leginstabilabb térségének számít – a német kormány Békealapja idei éves mutatója szerint a kelet-afrikai országban rosszabb a helyzet, mint Afganisztánban és a polgárháború sújtotta Szíriában vagy Jemenben.
Az al-Shabaab még mindig követ el támadásokat a kormány, a tisztviselők és civilek ellen, és évente emberek százaival végez. A bűnözés Szomália-szerte problémát jelent, az infrastruktúra fejletlen, és nagy a szegénység.
Ennek ellenére a szomáliaiak tele vannak reménnyel arra vonatkozóan, hogy le tudják győzni ezeket az akadályokat – mondta a Premier Bank vezetője, Mahat Mohamed Ahmed. "A bankok, a biztosítótársaságok, az ingatlan- és idegenforgalmi vállalkozások terjeszkednek" – tette hozzá. Ezek a lakosság számára kicsi, de fontos lépések a helyes irányban – szögezte le.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.