Gazdaság MTI 2015. szeptember. 10. 17:45

Bóvli kategóriába került Brazília a Standard & Poor's-nál

Megvonta a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot Brazíliától a Standard & Poor's hitelminősítő, amely további leminősítést helyezett kilátásba a romló költségvetési helyzetre hivatkozva.

Az S&P szerda éjjel Londonban bejelentette, hogy a hosszú és rövid futamidejű brazil szuverén devizaadósság-állomány besorolását az eddigi "BBB mínusz/A-3-ról" "BB plusz/B-re", míg a helyi valutában fennálló hosszú és rövid távú adósságainak osztályzatát "BBB plusz/A-2-ről" "BBB mínusz/A-3-ra" rontotta. A hosszú futamidejű adósságok új osztályzataira további leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív kilátást állapított meg a hitelminősítő.

A hosszú futamidejű brazil devizakötelezettségek "BB plusz" besorolása egy fokozattal elmarad a befektetési ajánlású "BBB" sáv alsó szélétől, vagyis a Standard & Poor's által Brazíliára eddig érvényben tartott "BBB mínusz"-tól, így Brazília hosszú lejáratú szuverén devizaadósságának minősítése átkerült a befektetésre már nem ajánlott kategóriába. Ugyanez vonatkozik a rövid távú devizakötelezettségre, ugyanis az "A-3-tól" egy fokozattal rosszabb "B" besorolás alapvetően spekulatív kategóriát takar.

A Standard & Poor's indoklása szerint növekednek a Brazília előtt álló politikai kihívások, ami nyomást gyakorol a kormány azon akaratára és képességére, hogy gazdasági céljaival koherens költségvetési tervvel álljon elő a parlamentben. A nemzetközi hitelminősítő több mint 30 százalékra becsüli annak valószínűségét, hogy a súlyos költségvetési helyzet miatt tovább rontsa Brazília besorolását.

A brazil kormány és a piacok számára egyaránt meglepetést jelentett a döntés, mert az a vártnál korábban született meg.

A másik két nagy hitelminősítő, a Moody's Investors Service és a Fitch Ratings egyelőre a befektetésre ajánlott osztályzattal tartja nyilván a latin-amerikai országot, de elemzők szerint hamarosan követhetik a Standard & Poor's lépését.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.