Gazdaság hvg.hu 2015. szeptember. 10. 12:27

Újragyúlt az atommáglya Japánban

A Sendai atomerőműben egy reaktort újraindítottak - Japánban az elsőt a négy évvel ezelőtti fukushimai katasztrófa óta. A nukleáris létesítményt üzemeltetőnek több - akár két tucatnyi reaktorra való - követője is van (vagy volna), és nem számít a nukleáris energiával szembeni lakossági elutasítási szint sem.

Megkezdte a kereskedelmi áramtermelést Japánban a Sendai atomerőmű egyik reaktorblokkja - közölte csütörtökön a Kyushu Electric Power Co., az erőmű üzemeltetője. A reaktor újraindítása és beüzemelése azért lehet globális fontosságú hír, mert ez az első nukleáris egység a szigetországban, amit a 2011 márciusában Fukushimában történt atomerőműrobbanások és katasztrófa után újból termelésbe állítanak.

A fukushimai atomerőmű hat reaktorából akkor három leolvadt a Richter-skála szerint 9-es erejű földrengés, illetve az utána következő szökőár által előidézett üzemi katasztrófa következtében. Az akkori atombaleset után Japánban az összes atomerőművet (48 blokkot) leállították, majd minden létesítményt biztonsági felülvizsgálatnak vetették alá, és a restartjukhoz az új paraméterek szerinti felújítások elvégzését írták elő. A Sendai erőmű 1-es blokkja az első, mely az új időszámításban megkezdhette a kereskedelmi áramtermelést.

Új időszámítás kezdődik - óra indulj!
www.vox.com

Mint azt alig egy hónapja megírtuk, ezzel - legalább is biztonsági szempontból - Japán orosz rulettbe kezdett, mivel hamarosan akár 24 követője is lehet a mostani lépésnek. Annak ellenére bevállalták ezt a rizikót, hogy ezt az iparág nemzetközi szinten is jegyzett szakértői kifejezetten kockázatos lépésnek minősítették.

Fukushima: 40 évig romeltakarítás

A japán kormány 2015. júniusában hagyta jóvá a fukusimai atomerőmű nagyjából 40 évesre tervezett bontási menetrendjét. Ez azzal indul, hogy az eredetileg első lépésként tervezett műveletet, melynek során az elhasznált fűtőelemeket kiemelik a három leolvadt reaktor pihentetőmedencéjéből, három évvel elhalasztják. Ennek részben az oka az, hogy amikor korábban megkísérelték az elemek kiemelését, balesetek történtek, illetve biztonsági megfontolások is közrejátszanak az átütemezésben.
A bontás előtt a szakértőknek pontosan meg kell határozniuk a leolvadt üzemanyag helyét, helyzetét a reaktorokban, továbbá olyan robotokat kell kifejleszteniük, amelyek hat éven belül megkezdik ezeknek az anyagoknak az eltávolítását. A reaktorokban továbbra is magas a sugárzás szintje, és sok sugárszennyezett víz van ott.

Az a kockázat kisebbik részét jelenti, hogy néhány hét alatt még sehol nem "élesztettek fel" ennyi, ilyen rég óta "altatott" atommáglyát. Maga az újraindítás is problémás – mutatott rá a World Nuclear Association szakmai szövetség, mert az ilyen elnyúló szünetek utáni restartokat gyakori hibák és vészleállások sorozata szokta követni. Svédországban az E.ON Sverige AB a '90-es évek elején leállította az Oskarshamn erőmű egyik blokkját, majd négy évvel később újraindította, amit hat vészleállás követett különböző alkatrész- és anyaghibákra visszavezethetően.

A japánok ennek ellenére biztosak a dolgukban, amit az is látszólag megerősít, hogy továbbra is szűkmarkúan közölnek bármiféle hírt, információt az újraindítási hullámról. A Tokiótól ezer kilométerre délnyugatra
található Kjúsú szigetén lévő Sendai erőműről azt tavaly óta tudni lehet, hogy itt végzték el az új biztonsági előírásoknak megfelelő fejlesztéseket és módosításokat, melyek a japán atomenergetikai hatóság szerint a világon ma a legszigorúbbnak tartott előírások.

A Sendai 1-es blokkot is már augusztus 11-én bekapcsolták, de csak most érkezezett hír arról, hogy azt rákapcsolják a hálózatra.  Ezzel egyidőben jelezte a Kyushu Electric, hogy a Sendai erőmű másik blokkjával október közepén tervezik megtenni ugyanezt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.