Szárnyakat ad a vágyaknak a Wings: kutatók és hallgatók fogtak össze a világ elitegyetemeivel, hogy megfelelő tananyagot állítsanak össze. Németországban. Hol máshol.
Közel hétmillió olyan menekült él világszerte, akik valamelyik egyetemen már elkezdték tanulmányaikat, vagy a középiskola után kiérdemelték a felvételt a felsőoktatási intézménybe, esetleg megvannak a kvalitásaik ahhoz, hogy egyetemre járjanak. Az ő tehetségük „standby” üzemmódra van állítva – mondta a hvg.hu-nak a kifejezetten menekültek számára létrehozott online egyetem, a Wings University alapítója, a 25 éves Markus Kreßler, aki a berlini Freie Universitäten pszichológiát és gazdasági kommunikációt hallgat. Németországnak szüksége van munkaerőre, orvosokra, gyógyszerészekre, mérnökökre, ezeken a területeken nagy a munkaerőhiány – fűzte hozzá.
Nem mindegyik politikus értette meg, hogy a menekültek képzettsége és tehetsége esélyt is jelenthet Európa számára, nem csak terhet. „Ennek ellenére sokuktól kedvező visszajelzést kaptunk a projektünkkel kapcsolatban” – teszi hozzá a hipszter külsejű srác. Arra vállalkozott, hogy angol nyelvű online egyetemet alapít, kifejezetten menekültek számára, akik megfelelő dokumentumok, a végzettségüket igazoló papírok nélkül érkeznek a kontinensre, abban a reményben, hogy itt jobb élet vár rájuk. Csakhogy épp amiatt, hogy nincsenek papírjaik, nem léphetnek be a mai európai felsőoktatási rendszerbe. Bár sokan közülük képzett szakemberek, vagy éppen egyetemisták, nincs esélyük arra, hogy tanulmányaikat folytassák, vagy azokba belekezdjenek.
„Néha vadidegenek hívnak fel Szíriából, vagy e-mailt írnak, arról faggatnak, hogy mikor indul el végre ez egyetemünk” – mondja Kreßler. Ám a válasszal egyelőre adós. Addig jutott, hogy társaival – két, német egyetemen tanító professzorral és két olyan egyetemistával, akik korábban menekültként érkeztek Németországba – sikerült megszerezniük német és amerikai elitegyetemek online tananyagait az irodalomtól az építészetig, amelyek felhasználásával nyolc egyetemi docens készíti el a Wings University tananyagait.
Állami eurótízmilliók a menekültek képzésre |
Jövőre sokkal több állami támogatásra lesz szüksége a német munkaügyi központnak. Emellett a hivatalokat nemcsak pénzzel kell kistafírozni, hanem a tanácsadók számát is bővíteni kell, ha a központ az állandóan növekvő számú menekülttel megfelelő módon akar foglalkozni – nyilatkozta a DPA német hírügynökségnek Frank-Jürgen Weise, a német munkaügyi hivatal, a Budesagentur Für Arbeit vezetője. Weise azzal kalkulál, hogy nagyjából 150 millió euróra és legalább 1000 új tanácsadó munkába állítására lenne szükség. No és a mainál több nyelvtanfolyamra, hogy a német munkaerőpiacon megállják a helyüket. Az integráció elősegítésére már kaptak 50 millió euró állami támogatást a német munkaügyi központok, amit tolmácsokra és fordítókra költhetnek. |
Már több mint háromezer menekült jelentkezett a képzésre. „Természetesen az online egyetemen az oktatás sokkal rugalmasabb, mint a hagyományos képzés, épp amiatt, hogy a hallgatók életében szinte semmi sem fix. Viszont a menekültek ma már viszonylag könnyen hozzájutnak internetezési lehetőséghez, így bármikor lehetőségük van a tananyag letöltésére, a tesztek kitöltésére” – vélekedik. Csakhogy az egész egyetemet, beleértve annak képzési és informatikai rendszerét finanszírozni kell valamiből. Kreßler most az Egyesült Nemzetek Szervezetével, valamint az Európai Unió több tagállamával tárgyal arról, hogy fektessenek be a menekültek képzésébe, támogassák a programot.
Az Európai Unió államainak hatalmas összegbe kerül a menekültek ellátása. Kreßler azt hangsúlyozza, hogy megéri majd az online egyetemet támogatni, hiszen így képzett munkaerő várhat arra, hogy belépjen a munkaerőpiacra; akinek sikerül elhelyezkednie, az adózott jövedelemhez jut, foglalkoztatásával a költségvetés is gyarapodik. Sokan már azzal is támogatják az egyetem létrejöttét, hogy térítésmentesen segítenek felépíteni a tananyagot, esetleg informatikai hátteret nyújtanak, vagy egyéb, ehhez kapcsolódó munkát ingyen vállalnak el. A legnagyobb német egyetemekkel is együttműködnek, hogy minél előbb összejöjjön az online egyetem teljes képzési anyaga. Természetesen maguknak a menekülteknek is hozzá kell majd járulniuk az oktatásukhoz. Markus Kreßler szerint úgy, hogy az első években, amíg nincs, vagy nagyon kevés a jövedelmük, csak egy jelképes összeget kellene fizetniük tandíjként, ami az évek során emelkedne valamelyest. Markus optimizmusa töretlen: „Végül, így vagy úgy, de meglesz rá a pénz, és elindul az egyetem”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.