Gazdaság hvg.hu 2015. július. 29. 06:50

Építőipari cége van? Így kell adózni, ha Ausztriában dolgoznak

Ausztria az egyik legkedveltebb célpontja a magyar építőipari cégeknek, hiszen közel van és azonos munkáért magasabb vállalkozói díjat kérhetnek el. Egy csomómagyar építőipari cég tervezi az osztrák munkavállalást, de a bonyolult jogi környezet miatt nem mernek belevágni. Nekik segít az Adózóna.

Adózási kisokost dolgozott i az Adózóna az Ausztriában dolgozó, magyar építőipari cégek számára.

Tegyük fel, hogy egy villanyszereléssel, építőipari kivitelezéssel foglalkozó cég magánszemélynek nyújt szolgáltatást, mely szolgáltatás ingatlanhoz kapcsolódik. Az ingatlan Ausztriában van. Kérdés, hogy a cégnek az áfatörvény 39. paragrafusa alapján kell-e, vagy sem áfát felszámítania a szolgáltatás után, annak ellenére, hogy azt magánszemélynek nyújtja.

A teljesítés helyét ebben az esetben az ingatlan fekvése határozza meg, és ha az adott ingatlan nem belföldön van, akkor a szolgáltatás igénybevevőjének státuszától (adóalany vagy nem adóalany) függetlenül a teljesítést magyar áfa nem terheli. A forgalmi adóztatás joga ily módon azt az államot illeti, ahol az adott ingatlan fekszik.

A munka elvégzéséhez természetesen munkavállalók is kellenek, akik hatósági bejelentéséhez a következő dokumentumokra van szükség:

  • a magyar cég neve, címe, telefonja, e-mailje, adószáma;
  • a céget kifelé képviselő személy (ügyvezető, képviselő) neve, címe, születési dátuma, telefonszáma, e-mail címe;
  • a kiküldöttek felett a helyszínen rendelkező személy (munkavezető) ugyanezen adatai;
  • a megbízó cég, magánszemély vonatkozásában: a vállalat  neve, címe, telefonszáma, e-mail címe;
  • a projekt pontos helye;
  • a projekt eleje, és várható vége.

A munkavállalók díjazására több variáció is lehetséges. A leggyakoribb a napidíjas munkavégzés, amely általában 50 euró napidíjjal kalkulál, amelynek 30 százaléka, de legfeljebb napi 15 euró adó- és járulékmentes. Más esetben lehetőség van a napidíjon felüli részt devizaellátmányként szerepeltetni, ami járulékmentes, azonban adóalapként kell figyelembe venni. Természetesen meghatározható például havi összegben is a kiküldött díjazása, azonban ebben az esetben a kifizetendő nettó bér kevesebb lesz, mivel havi díjnál nincs adókedvezmény, míg a napidíjas elszámolásnál van.

A magyar munkaszerződés mellett (ha az nincs lefordítva németre) az ausztriai munkavégzés során a kiküldött magyar munkavállalóknak rendelkezniük kell egy, a munkáltató által kiállított, úgynevezett foglalkoztatói igazolással, amit állandóan maguknál kell tartaniuk. Ennek az alábbi adatokat kell tartalmaznia:

  1. a munkáltató neve és címe
  2. a munkavállaló neve és címe
  3. a munkaviszony kezdete
  4. a munkaviszony vége (határozott időre szóló munkaszerződés esetén)
  5. a felmondási idő hossza, kezdete
  6. társadalombiztosítási szám
  7. fizetési, szabadságolási és munkaidő-szabályozás
  8. adott esetben az alkalmazandó kollektív szerződés (bértarifa-szerződés)

A cégek további további kötelezettségeit itt megnézheti.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.