Gazdaság 2015. június. 30. 10:30

Lejárt a határidő: Görögország csődben

Görögország nem fizette ki határidőre azt az 1,6 milliárd eurót, amivel a Nemzetközi Valutaalapnak tartozik. Ez elvileg csődeseménynek számít. A bankokat hétfőn bezárták, és 60 eurós tőkekorlátozás van érvényben. A görög gazdaságot a Fitch Ratings is leminősítette.

Most érkezett

A Guardian két képet is közöl bankfiókok előtti tömegről. Körülbelül 1000 bankfiók nyitott ki ma, de csak azok előtt a nyugdíjasok előtt, akiknek nincs bankkártyájuk. Ők felvehetnek 120 eurót ezen a héten.

 

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Egy szerdán nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatási eredmény szerint a görögök többsége nemmel szavazna, ha már az utóbbi napokban megrendezték volna a vasárnapra kiírt népszavazást a külföldi hitelezők által megajánlott segélycsomagról, viszont e többség aránya jelentősen csökkent azóta, hogy bejelentették: a bankok ezen a héten nem lesznek nyitva.

Azok közül, akik tervezik, hogy szavaznak a referendumon, összességében 54 százalék mondta azt a ProRata intézet által készített felmérésben, hogy el fogja utasítani az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap közös reformjavaslatait, amelyet a görög államcsőd elkerülése érdekében tettek. A megkérdezett biztos szavazók 33 százaléka mondta azt, hogy igennel voksolna.

Ha azonban a megkérdezetteket két részre osztjuk, azokra, akik a bankok bezárása előtt válaszoltak, és azokra, akik azóta, akkor az előbbi esetben 57 százalék volt a nem aránya, és 30 az igené, az utóbbiak között pedig 46 százalék az elutasító voksoké, és 37 százalék az igenlőké. Az eredményeket az Efimerida és a Szintakton című lapok ismertették.

Tegnap, kedden indított egy londoni fiatalember az Indiegogon egy közösségi finanszírozású gyűjtést a görög állam számára. Egy hétig tart, addig kellene összedobni 1,6 milliárd eurót, ennyit kellett volna tegnap éjfélig fizetnie Görögországnak az IMF felé. Kedd reggel fél 7-kor 522 ezer eurónál járt a gyűjtés, 32.340 ember adakozott.

A befektetésre nem ajánlott osztályzati sáv mélyére süllyesztette Görögország államadós-besorolását a Fitch Ratings. A nemzetközi hitelminősítő kedden késő este Londonban bejelentette, hogy az eddigi "CCC"-ről egy fokozattal "CC"-re rontotta Görögország hosszú futamidejű hazai és külső szuverén adósságának osztályzatát.

Az IMF illedelmes világában egy ország nem csődbe jut, hanem késedelembe esik. De ha ez úgy néz ki, mint egy csőd, úgy úszik, mint egy csőd és úgy hápog, mint egy csőd, akkor ez valószínűleg csőd - magyarázza a Guardian újságírója.

Persze ezzel a kérdés nincs eldöntve, és valószínűleg még megy egy ideig a vita a világban, hogy a görögök nem fizetése az IMF-nek csődnek minősült-e vagy sem. A hitelminősítők azt mondták, nem fogják csődeseménynek tekinteni, másfelől viszont, ha egy ország nem fizet annak a hitelezőnek, akitől még egyáltalán pénzt kaphat (ez az IMF), az csőd - magyarázza az LNG Capital vezető stratégája.

Graffiti Athénban

A vita vicces feloldását kínálja a Financial Times egyik újságírója a Twitteren: én átstrukturálok, te késedelembe estél, ő csődbe jutott. A vicc alapján az IMF még a baráti második személyt használja Görögországra. Az eurócsoport vezetője már kevésbé baráti, ő pár órája azt mondta, Görögország mától csődben van. 

Az IMF éjfél után kiadott közleménye szerint nem kapták meg az esedékes 1,5 milliárd eurós törlesztést Görögországtól, az ország késedelembe esett az IMF-nél. A közlemény azt írja, Görögország csak abban az esetben kaphat további finanszírozást, ha rendezi a tartozást.

A közlemény megerősítette azt is, hogy a görög kormány haladékot kért június 30-án. A kérelmet a valutaalap igazgatótanácsa fogja mérlegelni.

Washingtonban este 6 óra múlt, eddig az időpontig kellett volna visszafizetnie a görög kormánynak az IMF-nek egy 1,6 milliárd eurós törlesztőrészletet, de a pénz nem érkezett meg a valutaalap számlájára.

Brüsszelben éjfél múlt, ezzel az időponttal lejárt a második görög hitelprogram.

Súlyos történelmi pillanat ez az euróövezet és az EU történetében: Görögország az első fejlett ország, amelyik nem fizette vissza az IMF-hitelét időben, vagyis jelenleg késedelemben van. Ezzel mától új szakaszba lépett a görög válság. Ez egy csődesemény, Görögország ugyanis nem teljesítette a fizetési kötelezettségét.

Egyúttal ez a legnagyobb összeg, amivel valaha tartoztak az IMF-nek a késedelembe eső országok. Ez nem egy díszes társaság, lejjebb említettünk néhány példát.

Nem fog leszakadni az ég, amikor elmúlik a határidő, ameddig a görögöknek fizetniük kellene az IMF-nek – írja egy gyorskommentár a BBC-n. Ettől persze a helyzet egyre súlyosabb lesz Görögország számára.

Ha nem fizetnek, a hitelező nemzetközi szervezetekkel kötött szerződések szerint az csődesemény, ami az eurózónát azonnal feljogosítja, hogy egy összegben kamatokkal együtt visszakövetelje azt a 180 milliárd eurót, amit mentőövként kölcsönadott Görögországnak.

Persze nem fogják visszakérni egyben a pénzt, a görögök nem is tudnák kifizetni. A BBC kommentárja szerint az eurózóna inkább tovább tárgyal azt remélve, hogy a valutaövezetben tudják tartani Görögországot. Az viszont, hogy visszakérhetnék a pénzt, annak a jele, hogy milyen közel van Görögország a szakadék széléhez.

Holnaptól Görögország csődben van - ezt az eurócsoport vezetője, a dán pénzügyminiszter mondta miután első körben megtárgyalták a délutáni új görög javaslatot. Ez nagyon rossz hír a görög kormánynak, mert ezzel visszautasították a délutáni javaslatukat, vagyis nem jött be az utolsó próbálkozás a csőd előtt. A görögök lényegében haladékot kértek, vagyis azt, hogy hosszabbítsák meg a ma éjjel lejáró programot, majd adjanak Görögországnak egy újabb hitelt, amiből két évig finanszírozhatja a lejáró adósságait.

Az eurócsoport vezetője szerint azonban már nem hosszabbítható meg a program, azért sem, mert túl kevés az idő, és azért sem, mert a politikai helyzet nem változott. A dán pénzügyminiszter azt is mondta, a program meghosszabbításának kérése túl későn érkezett. Összegezve Görögország holnaptól gyakorlatilag csődben lesz.

A harmadik mentőcsomagról azt mondta, hogy lehetséges, de komoly procedúra lenne, és időközben a görög gazdaság és a bankszektor súlyos állapotba került. Szóval, a harmadik mentőcsomag elég nehéz kiút az eurócsoport vezetője szerint.  

zöldhasú
Hirdetés