Keményen fogalmazott a Golgota elődásával kapcsolatos mizériáról Gerhardt Ferenc, a jegybank alelnöke. A Munkácsy-kép tulajdonosát, Pákh Imrét hazugsággal vádolta, mert állítása szerint a gyűjtő nem mutatta fel a dokumentumokat, amelyekre többször is hivatkozott. Gerhardt azt mondta, papírja van róla, hogy az előző tulajdonos 1 millió dollárért akarta eladni a festményt, az MNB ennél hatszor nagyobb összeget ajánl Pákh-nak.
Pákh Imre műgyűjtő, a Golgota című kép tulajdonosa számos pontban hazudik a festmény eladása körüli vitában – mondta Gerhardt Ferenc MNB-alelnök az Origónak adott interjúban.
Szavai szerint muszáj volt meglépni a Munkácsy Mihály-festmény védetté nyilvánítását, nehogy valami jóvátehetetlen dolog történjen. "Szerintem természetes, hogy egy állam védi a saját érdekét az ilyen művészettörténetileg értékes és a nemzeti önbecsülés részét képező műtárgyak esetében" – fogalmazott.
A Munkácsy-kép tulajdonosa, Pákh Imre nemrég interjút adott a hvg.hu-nak, amelyben azt mondta, ugyan bízik abban, hogy meg tud állapodni a jegybankkal a Golgotáról, de a kormány lépéseit az ügyben, különösen a védetté nyilvánítást többször is bunkósbothoz hasonlította. A tulajdonos B-terve, perben támadja meg az állami levédetést. Úgy fogalmazott, "gusztustalanul figyelmeztették".
Az Origo interjújában Gerharadt Ferenc erre úgy reagált, Pákh "nyilván a levédést tartja gusztustalannak, én meg az egész folyamatot, amibe belecsúsztunk. Azt a hazugságözönt, amit Pákh úr lerakott az asztalra."
Állítása szerint Pákh Imre semmilyen dokumentummal nem igazolta, hogy a festményt az állam által kínált árnál több pénzért vásárolta meg, sem az átutalási bizonylatot, sem a szerződést. (Pákh 9 millió dollárért válna meg a képtől, az állam 6 milliót adna.) Az MNB-alelnök hozzátette, hogy egyik fél sem látta a másik értékbecsléseit, éppen ezért szerint az egyetlen hiteles viszonyítási alap az ügyben a Munkácsy-trilógia másik darabja, a Krisztus Pilátus előtt, amiért a közelmúltban 5,7 millió dollárt adott az állam a kanadai Hamilton Galériának.
Gerhard állítja: papírja van róla, hogy az előző tulajdonos, Julian Beck 15 éve még egymillió dollárért akarta eladni a képet a Nemzeti Múzeumnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.