2015. június. 12. 15:36 hvg.hu Utolsó frissítés: 2015. június. 12. 17:00 Gazdaság

Juncker panaszos levelet kapott a magyar áruházláncok miatt

A plázastopra, az egyoldalúan kivetett büntetőadóra és a két veszteséges év utáni kötelező bezárásról szóló szabályra panaszkodik Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottságnak a magyarországi áruházláncok helyzetéről írt levelében Kenneth Bengtsson, a nagy láncokat tömörítő EuroCommerce szervezet vezetője – állította a Népszabadság a birtokába került levélre hivatkozva.

"A magyar kormány arra kényszeríti a tagállami kereskedőket, hogy elhagyják Magyarországot és feladják az ottani beruházásaikat” – írta a Népszabadság szerint az EB-elnöknek küldött levelében Kenneth Bengtsson, a EuroCommerce vezetője.

A lap által brüsszeli forrásokból megszerzett írásban a szakmai szervezet arról is említést tesz, hogy szerintük az Orbán-kormány döntéseiből kitűnik, középtávú stratégiai cél a külföldi befektetők kiszorítása a magyar kiskereskedelmi piacról.

Ez az EuroCommerce szerint nem fair, tekintettel arra, hogy a nemzetközi áruházláncok az elmúlt tíz évben 2000 milliárd forintot fektettek be, a beruházásaik nyomán 50 ezer munkahely és több mint kétmillió négyzetméter, modern kiskereskedelmi eladótér jött létre – tette hozzá a levél.

A levélben megemlítik a plázastopot, a nagy láncokra egyoldalúan kivetett büntetőadót és a nemrég elfogadott szabályt, amely szerint két év veszteséges működés után az áruházláncoknak kötelezően le kell majd húzni a rolót az országban.

Az áruházláncokat sújtó különadókról azt írták, hogy ez ugyan elvileg minden céget érint, valójában csak az egységes tulajdonban lévő multiknak kellett azt kifizetni, mivel a kabinet sávosan vetette ki az adót, a széttagolt, franchise tulajdonban lévő hazai láncok rendre kiestek így az érdemi adófizetés alól.

Jean-Claude Juncker nevében Daniel Calléja Crespo belső piaci főigazgató válaszolt is a panaszokra a Népszabadság szerint. E szerint folyamatosan vizsgálják a magyar kiskereskedelmi szektort érintő változásokat.

Calléja megerősítette, tisztában vannak azzal, hogy egyes változások hátrányosabban érintik a nemzetközi vállalkozásokat, mint a magyarokat. A bizottság jelenleg is vizsgálja ezt a szempontot, és „együtt dolgoznak a magyar hatóságokkal a helyzet megoldásán”.

Emellett azt is mérlegeli, hogy a közösség szabályai alapján milyen ellenlépéseket tehet az unió – írta a lap.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.