Ukrajna türelmet kér hitelezőitől, de hallani sem akar államcsődről
Az államadósság átütemezéséről szóló tárgyalások gyorsítását kéri Ukrajna hitelezőitől az ország pénzügyminisztere. Natalija Jareszko a Handelsblatt című német üzleti lapban megjelent interjúban ugyanakkor azt mondta, hogy a szorult helyzet ellenére "szóba sem jöhet az államcsőd".
Kijev az államkötvények futamidejének meghosszabbításából, valamint a hitelösszeg és a kamat csökkentéséből álló csomag elfogadtatására törekszik a magánhitelezőkkel kezdett tárgyalásokon, amelyek azonban "nagyon nehéz és a vártnál összetettebb" folyamatot alkotnak – fogalmazott Jareszko.
Az elképzelés szerint Ukrajna 15,3 milliárd dollár értékben hajt végre adósság-átütemezést egy átfogó program részeként, amelynek keretében a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 4 év alatt 17,5 milliárd dollár kölcsönt nyújt Kijevnek, más nyugati partnerek pedig további 7,5 milliárd dollárt.
A magánhitelezők viszont egyelőre elutasítják a kijevi vezetők javaslatait, míg az IMF elvárja, hogy a felek megállapodásra jussanak az IMF-hitel második részletének folyósításáról szóló júniusi döntés meghozatala előtt – mondta Natalija Jareszko.
Hangsúlyozta: az adósság alakulásánál több forog kockán, az államháztartásra nehezedő terheket azért kell csökkenteni, hogy megnyíljon a lehetőség a gazdaság beindítására. A hazai össztermék (GDP) az idei első negyedévben 17,6 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, de a kormány azzal számol, hogy az év második felében megáll a zuhanás és 2016-ban már 2 százalékkal növekedik a GDP – tette hozzá az ukrán pénzügyminiszter.
Arra a kérdésre, hogy kialakulhat-e a görög államadósság-válsághoz hasonló helyzet Ukrajnában, Natalija Jareszko azt mondta, hogy nem fordulhat elő ilyesmi, hiszen az ukrán népet "egységbe forrasztotta a háború", és mindenki tudja, hogy "a radikális reformoknak és Európának nincs alternatívája".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.