Gazdaság Mizsur András 2015. április. 27. 19:00

400 évnyi szabadidőt adna nekünk az adóhatóság

Rengeteg időt és energiát spórolna meg az adózóknak a NAV, ha megszűnne az adóbevallás jelenlegi rendszere. A tervek szerint 2017-től az adóhatóság készítené el a bevallásokat, így az adózóknak mindössze annyi dolguk lenne, hogy leokézzák az ajánlatot. Dániában ez a modell több mint 20 éve működik sikeresen, ott mobiltelefonról is leigazolhatják az előre kitöltött bevallást. Az új rendszer rengeteg előnnyel járna, de a megvalósíthatóság még erősen kérdéses. A májusi bevallási határidő tarthatatlan lenne, és az sem tiszta még, hány adózót érintene a változás.

Lassan itt a csaknem minden magánszemély adózót stresszben tartó határidő: május 20-ig el kell készíteni a múlt évi jövedelmek utáni személyijövedelemadó-bevallást. Ha tehát a belengetett kormányzati ötletből valóban lesz is valami, és az adóhatóság fogja elkészíteni a dokumentumot, azzal pár millió magyar szívéről eshet le nagy kő.

Több mint 400 évnyi szabadidőt spórolna meg az adózóknak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) – ennyivel könnyítené meg az életünket, ha megszűnne az adóvallás jelenlegi rendszere, legalábbis Honyek Péter, a PricewaterhouseCoopers (PwC) szakértőjének kalkulációja szerint. (Honyek nem a levegőbe beszél, mert korábban az adóhatóságnál és az NGM-ben is dolgozott.) A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tervei szerint 2017-től az adózóknak csak annyi dolguk lenne, hogy ellenőrizzék és leokézzák a NAV által már előre kitöltött adóbevallásokat.

Ez részben most is így működik, ha egy nyomtatvány beküldésével lényegében megkérjük az adóhatóságot, hogy készítse el az előző évre vonatkozó bevallásunkat, de ezzel a lehetőséggel tavaly mindössze 317 ezren éltek, és idén is csak alig hatvanezerrel többen. A változás valódi lényege az lenne, hogy mindenki automatikusan megkapná az előre kitöltött papírokat, vagyis nem kellene külön kérni ezt a lehetőséget. Ez a rendszer már több mint 4 millió adózót érintene. A matek is így jön ki: ha azzal számolunk, hogy egy bevallás cakkumpakk átlagosan 2 óra alatt készül el, akkor 4 millió adófizető esetén pont ezt az elképesztő eredményt kapjuk.

Az ismerős sárga csekk most még jár az adóbevallás mellé
Fazekas István

A Nagy Testvér mindent lát

Első ránézésre forradalmi változásnak tűnhet az új szisztéma, pedig nem az. A NAV már most is képes lenne arra, hogy az adózók helyett dolgozzon, mondja Ruszin Zsolt, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének (MKOE) alelnöke. A NAV "mindent lát": a kifizetői adatszolgáltatásból pontosan tudja, hogy kinek mennyi jövedelme volt. Ezt úgy kell elképzelni, hogy az adóhatóság minden hónapban megkapja a cégektől azokat az adatokat, amiből kiderül, hogy az alkalmazottaknak mekkora jövedelmük volt, mennyi adót vontak le, és hogy az adózó érvényesített-e valamilyen adókedvezményt. Ezért lehet már most is az egyszerűsített bevallást kérni, és valószínűleg ez lenne az új rendszer alapja is.

Az informatikai háttér már most is adott, a NAV gyakorlatilag csak a felhatalmazásra vár. Az ehhez szükséges eljárásjogi módosítások kidolgozása viszont az NGM feladata lesz, magyarázta az alelnök.

Bezzeg a dánok

A dánok igazi úttörők a témában: az északi ország lakói mobiljukról is visszajelezhetnek az adóhatóságnak, hogy rendben találták a kitöltött bevallásukat. Az ottani rendszer 1994 óta működik és nagyon hasonló az itthoni egyszerűsített bevalláshoz; a kifizetői adatszolgáltatásra épül. A dánok azért is irigylésre méltóak, mert az évek alatt felgyülemlő adóbevallások őrizgetésével sem kell vacakolniuk: minden dán állampolgár egy külön internetfiókkal rendelkezik, ahol az összes elektronikus bevallás és adat elérhető.

Dánián kívül Svédországban, Norvégiában, Finnországban, Máltán, Új-Zélandon és Chilében készíti az adóhatóság a bevallások többségét. Spanyolországban, Törökországban, Dél-Afrikában és Szingapúrban pedig minimum a bevallások 30 százalékát csinálja meg az adóhivatal. A britek járnak a legjobban, náluk nem is kell adóbevallást beadni, ha a munkáltató minden hónapban annyit von le a dolgozó béréből, amennyit a törvény előír.

Mindenki jól járna

Az rendszer legnagyobb előnye, hogy több millió embernek könnyítené meg a bevallás elkészítését; nem kellene a bonyolult nyomtatványokkal vesződni, nem lenne hajtépés, és a hibázás lehetősége is csökkenne. A cégek is jól járnának, hiszen megszabadulnának a munkáltatói adómegállapítás adminisztrációs nyűgjétől: tavaly több mint 700 ezren csináltatták meg munkahelyükkel az adóbevallást. Ezzel sokat nyernének, nem kellene kiállítaniuk a feleslegessé vált úgynevezett M30-as igazolást; így éves szinten 6 millió dokumentum nyomdai és postai költségét is megspórolnák a cégek.

Az NAV-nak is előnyös lenne az új módszer, a rengeteg rosszul kitöltött bevallás feldolgozása minden évben komoly fejfájást jelent a hatóságnak. De nemcsak a hibás dokumentumokkal bajlódást úszná meg a NAV, hanem a kiskönyv vastagságú kitöltési útmutatók nyomtatási költségével is beljebb lenne. Ugyanakkor az is igaz, hogy a 2017-ben bevezetendő rendszer nem tenné hatékonyabbá a NAV munkáját, mivel azokat az adatokat használná fel a bevallások elkészítése során, amivel jelenleg is rendelkezik a hatóság. A PwC szakértője úgy véli, az adócsalók száma sem csökkenne.

Papírhalom - pontosabban szja-bevallási csomagok
Fazekas István

A "hogyan" még hibádzik

Az új rendszer megvalósíthatósága azonban több szempontból is kérdéses. A több millió kitöltött bevallás nyomtatása sem lenne könnyű feladat: az egyszerűsített bevallások emberi kéz érintése nélkül, borítékba csomagolva jönnek ki már most is a NAV által megbízott nyomdából – valószínűleg ez így lenne 2017-ben is. Ha azzal számolunk, hogy a nyomda – a mostani kapacitást feltételezve – naponta 20 ezer bevallást képes kinyomtatni, akkor a 2-4 millió bevallás elkészítése 100, de akár 200 napig is eltartana, ez pedig rengeteg idő.

Tízszer annyi bevallást kéne produkálnia a NAV-nak, mint most
Az NGM adóügyi helyettes államtitkára, Pankucsi Zoltán nemrég 3-3,5 millió adózóról beszélt a Napi Gazdaságban. Összehasonlításképpen 2014-ben összesen 4,5 millió adóbevallást érkezett a NAV-hoz. Ebből 3,5 milliót az adózók készítettek el, 730 ezret a munkáltatók és mindössze 317 ezer esetben csinálta meg a NAV a bevallást. A NAV-nak tehát nem kisebb feladata lenne, mint hogy tízszer annyi bevallást készítsen el két év múlva, mint most.

A bevallások postázása is kemény dió lenne. A PwC-nél úgy tudják, egy feladótól a posta maximum 50 ezer darab küldeményt vesz át naponta. Könnyen kimatekozható, hogy a szóban forgó 2-4 millió bevallás kipostázása 40-80 munkanapig, átszámítva 2-4 hónapig tartana. Necces lenne a május 20-ai bevallási határidő: a cégektől február 12-éig, míg állami szervek esetében még később, február 20-áig kapja meg a végleges, decemberi jövedelemadatokat a NAV. Ez azt jelenti, hogy mindössze 89 napja lenne az adóhatóságnak, hogy mindenki időben kézhez kapja a kitöltött bevallását.

Azt is figyelembe kell venni, hogy tavaly a 317 ezer darab egyszerűsített bevallás előállítása és kipostázása 1,3 milliárd forintjába fájt a NAV-nak. Ha az összes adózóra kiterjesztenék az új bevallási formát, az évente több mint 3 milliárdos költséget jelentene. Bár lehet, hogy a kettő különbségét, 1,7 milliárd forintot simán megérne az a politikai haszon, amely azzal járna, hogy az emberek megszabadulnának az olykor pepecs és idegesítő munkától, amelyet az adóbevallás elkészítése jelent.

A logisztikai nehézségekre megoldást jelentene, ha nem postai úton, hanem az ügyfélkapun keresztül, elektronikus úton küldené el az adóbevallást a NAV. Ezzel viszont az a probléma, hogy jelenleg csak 700 ezren rendelkeznek ügyfélkapus regisztrációval Magyarországon, így az adózók teljes köréhez (4,4 millió körül szokott alakulni az szja-bevallások száma) képest csak kevesen használhatnák ki az új rendszer előnyeit. A legjobb megoldás az lenne az MKOE alelnöke szerint, ha az adózók egy mobilalkalmazáson keresztül néhány kattintással leokézhatnák a készen kapott bevallást. Ha ez sikerülne a NAV-nak, azzal végre nagy tömegeket tudnának bevonni az elektronikus ügyintézésbe – tette hozzá Ruszin Zsolt.

Lesz, aki kimarad

Az még a jövő zenéje, hogy hány adózó élhet ezzel a lehetőséggel. Adószakértők szerint a NAV csak azoknak tudná megcsinálni az adóbevallást, akik kizárólag kifizetőtől (voltaképpen cégtől, munkahelytől) kapnak fizetést. Jó példa az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelem, azt nem "látja" a NAV, így ebben az esetben az adózónak magának kell megcsinálni a bevallást. Kimaradhatnak a jóból az egyéni vállalkozók és a tőzsdei tevékenységből élők is. Ennek nagyon egyszerű az oka, az állam nem tudja pontosan megállapítani a jövedelmet és az adó mértékét sem. Az adókedvezményekkel is ez a helyzet, a NAV arról sem tud, ha valakinek gyereke születik, vagy megházasodik.

A PwC szakértője úgy számol, hogy minimum 2, de a szabályozás szigorúságától függően akár 4 millió adózó is ebben a formában vallhatná be adóját. Az biztos, hogy nem szűnne meg teljesen a mostani, "normál" bevallási szisztéma: a külföldi jövedelemből élők számára még félkész bevallást sem tudna küldeni a NAV. Honyek Péter ugyanakkor nem tartja kizártnak, hogy a kitöltött bevallások utólagos kiegészítésére is lenne lehetőség.

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg.hu Facebook-oldalára. Plusztartalmakat is talál.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.