Gazdaság hvg.hu 2015. április. 16. 18:13

Megint egymásnak eshet a kormány a bankokkal

Ha Orbán komolyan gondolta, hogy a beígért bankadócsökkentés feltétele a hitelezés növelése lesz, kútba eshet a tűzszünet a bankszektorral.

A bankok elveszíthetik a beígért bankadócsökkentést és veszélybe kerülhet a kormány és a bankok tűzszünete, ugyanis Orbán Viktor a múlt héten azt mondta, az adócsökkentés feltétele, hogy növeljék a hitelezést. Ezt a feltételt azonban a bankok nehezen tudják teljesíteni a gyenge kereslet miatt – írja a Reuters.

A hírügynökség hét magyarországi nagybankot kérdezett meg a hitelezési terveikről, köztük az Erstét, a Raiffeisent és az UniCreditet.

MTI/Mohai Balázs

Orbán Viktor februárban ajánlott tűzszünetet a bankszektornak az éveken óta tartó háborúskodás után, és beígérte, hogy csökkenti a bankadót 2016-tól. A múlt heti nyilatkozat viszont, hogy ennek a feltétele a hitelezés növelése lenne, felveti az esélyét annak, hogy a tűzszünet véget ér.

Orbán nem konkretizálta, hogy mekkora növekedést látna szívesen a hitelezésben, de korábban azt mondta, hogy a magánszektorban 7-8 százalékpontos hitelállomány növekedésnek kellene lennie évente, hogy a gazdasági növekedés a 3 százalékos kormányzati cél felett maradjon.

A legtöbb bank azonban azt válaszolta a Reutersnek, hogy tapasztalt ugyan növekedést a hitelkeresletben, de azt főleg a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramja generálta, és a program év végén lezárul.

A hitelezési kilátásaikkal kapcsolatban nem árultak el számokat a hírügynökségnek. Némi növekedésre számítanak a hitelezésben, amit serkenteni fognak az új EU-s projektek, és a felgyülemlett lakáshitel-kereslet is.

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?