Összesen 330 milliárd forintot bukhatunk a Figyelő szerint az M4-es és további három nagyprojekt miatt Brüsszelben. Nem kartellgyanú, hanem a beruházás megalapozatlansága miatt. De baj lehet a korrupció miatt is.
Az M4-es Közgéphez kapcsolódó, elmeszelt szakasza mellett további három nagyprojekt brüsszeli jóváhagyása hiányzik még, pedig az év végén zárul az uniós ciklus – írja a friss Figyelő.
Az M4-esnél – az eddigi hírekkel ellentétben – nem a kartellgyanú (ahogyan az kezdetben a sajtóban elterjedt), hanem a beruházás megalapozatlansága Brüsszel problémája. A hetilap szerint összesen 330 milliárd forint sorsa forog kockán, amiből 136 milliárdot már kifizettek a hazai költségvetésből. A Figyelő értesülései szerint a projektekre az előzetesen becsültnél 15 százalékkal drágábban szerződtek.
Az M4-essel az az alapvető probléma, hogy Szolnok térségében, Abony és Fegyvernek között olyan sztrádaszakaszt építenek ki, ami évekig nem kapcsolódna a gyorsforgalmi hálózathoz, ráadásul már meglévő elkerülő utakat kerülne el. Emiatt nehéz lenne a 129 milliárdos fejlesztés gazdasági ésszerűségét alátámasztani.
A támogatásokat az utolsó centig mindenáron lehívni kívánó kormányzatnak nem csak a határidőkkel kell megküzdenie. Azt is be kell bizonyítania az Európai Bizottságnak (EB), hogy valóban hasznos beruházásokat valósít meg, ráadásul hatékonyan, s a hazai közbeszerzési törvény betűjének betartása mellett az EU-s irányelveknek is megfelelve. Márpedig utóbbival akadhat probléma, az eurokraták ugyanis másképp is értelmezhetik a jogszabályokat, mint a hazai bürokraták.
Brüsszelben például kérdéseket vethet fel, hogy miért ugrott meg az utóbbi években az autópályák építési költsége, miközben a versenyzők száma is csökkent. Kimutatásunk szerint az előzetesen becsült értékhez képest 15 százalékkal drágábban vitték el a kivitelezők azokat a projekteket, amelyek támogatását még nem hagyta jóvá az EB. Ez az összesen 39 milliárdos különbség magyarázatot igényelhet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.