2015. március. 31. 20:46 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2015. március. 31. 21:36 Gazdaság

"Teljes nonszensz" - reagált a Kreml a Paksról szóló Reuters-cikkre

Oroszország nem akar politikai befolyást vásárolni a paksi bővítésről szóló megállapodással, a Moszkva és Budapest közötti együttműködés kölcsönösen előnyös - reagált a Kreml arra, hogy a Reuters hírügynökség korábban a bővítésre nyújtott 10 milliárd eurós orosz hitellel foglalkozott.

"Teljes nonszensz" - mondta a Reuters szerint újságíróknak kedden Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő arra a kérdésre, hogy Oroszország tényleg politikai szívességért cserébe nyújt-e gazdasági támogatást Magyarországnak a paksi atomerőmű bővítéséhez.

Szerinte kölcsönösen előnyös együttműködésről van szó, amely gazdaságilag és pénzügyileg mindkét ország javát szolgálja, ráadásul az atomenergetikai szektor fejlesztése más iparágak fejlődéséhez és a speciális tudással rendelkező szakemberek gyarapításához is hozzájárul.

Peszkov arra a Reuters-beszámolóra reagált, amely szerint a kritikusok úgy látják, a paksi bővítésre szolgáló 10 milliárd eurós hitellel az oroszok befolyást is vásárolnának maguknak egy EU-tagországban. A hosszú, sok érintett kormányzati szereplőt is reagálásra késztető cikkben összefoglalták a bő egy évvel ezelőtti és a közelmúltban Budapesten lezajlott Orbán-Putyin-találkozók közt történeket.

A hírügynökség azt írta, hogy Magyarországon az energetikát leginkább meghatározó tervből, a paksi bővítésből jó ideje kizárták a szakmai nyilvánosságot, és hogy a paksi atomerőmű-építési tervvel kapcsolatosan az Orbán Viktor miniszterelnökhöz közeli szűk csoport döntött úgy, hogy szerződjenek a Roszatommal. 

Kovács Zoltán kormányszóvivő elutasította ezt a feltételezést és azt mondta, a paksi beruházás az ország hosszú távú energiabiztonságát szolgálja, az egész projektben komoly szakmai előkészítés zajlott és csak a politikai jellegű döntések hárulnak a politikusokra.

zöldhasú
Hirdetés
EUrologus Folk György (EUrologus) 2025. január. 09. 17:00

Elon Musk beszól az európai államfőknek és élvezi

Szünet nélkül folyik az adok-kapok a Trump-adminisztrációban befolyásos szerepre készülő Elon Musk és az európai politikusok között. A németországi választások előtt kellene dűlőre jutni.