Gazdaság hvg.hu 2015. március. 26. 09:18

Quaestor-ügy: állami pénzt amúgy be sem lehet fektetni

A Lupis Brókerház összeomlása óta szigorúbban szabályozzák a költségvetési szervek befektetéseit, csak a Magyar Államkincstárnál vezetett számlán tarthatják a pénzüket. Ugyanakkor a Quaestor-ügy kapcsán fókuszba került külügyminisztériumi cég, a Magyar Nemzeti Kereskedőház szabályosan járhatott el, amikor kockázatosabb befektetésekről döntött. A külügyi tárca közleményben reagált, azt írták: egyáltalán nem helyeztek el kötvényeket a Quaestornál, cégüknek egy értékpapírszámlája volt a cégnél.

A kilencvenes évekbeli Lupis-botrány óta tilos befektetni a központi költségvetésből támogatott állami szervek pénzét, csak a Magyar Államkincstárnál vezetett számlán tárolhatják a pénzüket – hívta fel a figyelmet a csütörtöki Népszabadság egy, az államháztartás működését ismerő forrásra hivatkozva.

Más a helyzet az állami tulajdonú gazdálkodó szervezeteknél – ilyen például a Quaestor-ügyben az érdeklődés középpontjába került Magyar Nemzeti Kereskedőház (MNKH) is. Ezek maguk választhatják ki, milyen társaságnál kívánnak befektetni, és a hozamokkal is maguk gazdálkodhatnak.

Bár a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) cége szabályosan járt el, amikor a Quaestornál fektetett be, a lap forrása szerint aggályosak a hasonló ügyletek, mert állami pénzek kerülhetnek a befektetési cégekhez, és ezáltal nehezen lehet szétszálazni, milyen forrásokat kockáztatnak.

MTI / EPA / Jurij Kocsetkov

Katona Tamás MSZP-s politikus, a pénzügyminisztérium volt államtitkára, és a jegybank egykori fb-tagja szerint viszont az államháztartási törvényben az áll, hogy a központi költségvetési szervek csak és kizárólag az államkincstárnál vezethetnek számlát. Ugyanígy kell tenniük a többségi állami tulajdonban lévő vállalatoknak és szervezeteknek – legalábbis Katona Tamás szerint. A Klubrádiónak a volt államtitkár azt mondta, hogy Szijjártó Péter miniszter engedélye nélkül elképzelhetetlen, a külügy háttércégének tízmilliárdos nagyságrendű kötvényelhelyezése.

Az önkormányzatokat nem szabályozza ilyen szigorúan a törvény: mivel saját bevételeik is vannak, szabadon dönthetnek róla, hogy milyen pénzintézetnél nyitnak számlát.

KKM: Nem helyeztünk el kötvényeket a Quaestornál

Katona szavaira csütörtök délelőtt reagált a hvg.hu-nak a külügyi tárca. Azt írták, a KKM és háttérintézményei nemhogy tízmilliárdos nagyságrendben, de egyáltalán nem helyeztek el kötvényeket a Quaestornál. Az MNKH-nak egy értékpapírszámlája volt a cégnél, és a szerződés szerint csak állampapírba fektethettek, a külügyi cég "tehát a legbiztonságosabb formában tartotta az adófizetők pénzét, nem kezdeményezett kockázatos ügyleteket" – hangsúlyozta a tárca a közleményben. 2015. márciusban 3,8 millárd forint volt a Quaestornál tartott összeg.

A Quaestor korábban mindenfajta felügyeleti vizsgálaton megfelelt, a cégnél történő pénzelhelyezést a felügyeleti szervek soha nem minősítették kockázatosnak – tette hozzá a KKM.

zöldhasú
Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.