2015. február. 19. 12:13 hvg.hu Utolsó frissítés: 2015. február. 19. 13:02 Gazdaság

Jöhet a Tesla a Déli Áramlat helyett, Putyinnak mi prezentálhattuk

Magyarország a Déli Áramlat lefújása után a hazai kezdeményezésű Tesla projekt keretében importálhatna orosz gázt 2018 után – írta a Világgazdaság, amely szerint a projekt részben a Déli Áramlat terveire alapozna. A VG úgy tudja, hamarosan intenzív tárgyalássorozat indul a Tesla érdekében, az első fontos megbeszélés hétfőn lesz.

Az Orbán–Putyin-megbeszélésen a magyar fél kezdeményezésére került terítékre az a javaslat, amely szerint a görög-török határról 2018 után olyan vezetéken érkezzen az orosz gáz a térségbe, amelynek lefektetésében részt vennének a lefújt Déli Áramlat mára feladat nélkülivé vált magyarországi és a szerbiai vegyes vállalatai – írta a VG.

E célból Tesla néven indulna egy projekt a tranzitútvonalban érintett országok részvételével, amelyeknek el kellene dönteniük, hogy a vállalkozásban mekkora hányadokat szeretnének. A magyarok esetében a lap szerint 5-10 százalék tűnik reálisnak.

Meg kell továbbá állapodnia a görög és a macedón félnek a Macedónián keresztüli tranzitról, meg kell győzni a szerbeket arról, hogy a részükről jó döntés lenne beszállnia a más lehetőségeknél rövidebb szállítási útvonalat jelentő vezetékvállalkozásba, és be kell vonni Ausztriát is.

A VG szerint utóbbi mellett nem csak az szól, hogy ott lenne a gázvezeték végpontja, hanem hogy az elvetélt Nabucco terv bécsi központjában még rendelkezésre áll a megfelelő szaktudás, és érintettek is a tervben. A terítékről szintén lekerült Déli Áramlat magyarországi projektcége ugyanis a Nabuccótól vette meg a vezeték itteni szakaszának terveit.

A Tesla tervéhez hozzá kell igazítani a magyarországi és a szerbiai Déli Áramlat-társaság szervezetét és a tulajdonosi viszonyait is. A magyarországi cég  fele most a Gazpromé, fele az MVM-é – idézte fel a lap.

A Tesla megvalósításával a beszámoló szerint a mostaninál jóval több orosz gázt lehetne tárolni az egyébként alig kihasznált hazai létesítményekben, és erősödhet az ország térségi gázközponti szerepe.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.