2015. február. 05. 16:07 MTI Utolsó frissítés: 2015. február. 05. 16:25 Gazdaság

53,8 milliárd az államháztartás januári hiánya

Az államháztartás központi alrendszerének januári hiánya 53,8 milliárd forint volt - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a kormány.hu oldalon. A januári deficit az egész évre előirányzott államháztartási hiány 6,13 százaléka.

Januárban a központi költségvetés 104,4 milliárd forintos deficittel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 35,3 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 15,3 milliárd forintos szufficittel zártak. A januári deficit az egész évre előirányzott államháztartási hiány 6,13 százaléka.

2014. januárjában az államháztartás központi alrendszerének hiánya 75,4 milliárd forintot tett ki. Az NGM megjegyezte, hogy a 2015. évi első havi központi költségvetési egyenleg a kormány várakozásainak megfelelően alakult.

A tavalyi és az idei januári egyenlegek eltérő alakulásában egyrészt az idei magasabb adóbevételek (általános forgalmi adó, jövedéki adó, pénzügyi tranzakciós illeték, személyi jövedelemadó, szociális hozzájárulási adó, emellett az illetékbefizetések), másrészt a kedvezőbb kamategyenleg játszott szerepet. 

Az idén sem lesz a hiány nagyságának lefutása időarányos - hasonlóan az elmúlt évekhez a kiadások és bevételek teljesülésének időben eltérő eloszlása miatt - az év első felében a kiadások meghaladják a bevételeket - közölte az NGM.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?