Gazdaság hvg.hu 2015. január. 29. 11:07

Semmi probléma a bankok elszámoltatásával az Ab szerint

Több bíró is meg akarta semmisíttetni a bankok elszámoltatásáról szóló törvényt, mert több pontja szerintük sérti az alaptörvényt. Az Alkotmánybíróság azonban kidobta a panaszukat.

Elmeszelte az Alkotmánybíróság azokat a kezdeményezéseket, amelyek meg akarták semmisíttetni a bankok elszámoltatására született törvény kulcselemeit. A testülethez több bíró is azzal a kéréssel fordult, hogy mondja ki a bankok elszámoltatásának alaptörvény-ellenességét és törölje el a problémás részeket. 

Ez volt az a törvény, amellyel a kormány és a parlament tavaly nyáron kiradírozta a bankok devizahiteles szerződéseiből az árfolyamrést, és kimondta, hogy minden egyoldalú szerződésmódosítás tisztességtelen, amely kamat-, költség- és díjemelést tett lehetővé. Ebből a törvényből következett később, hogy a bankoknak vissza kell fizetniük az árfolyamrést, valamint a kamat-, költség- és díjemelésekkel befizettetett összegeket.

A tavaly augusztus 25-i határidőig 79 banki keresetlevél érkezett a bírósághoz. Ezekből első körben 42-t hiányosságok miatt utasítottak vissza, közülük 34 felperes adott be újra keresetet.
Stiller Ákos

A bankoknak csak azt a látszólagos kiutat hagyta a kormány, hogy bíróság előtt bizonyíthatják egyoldalú módosításaik tisztességességét, mégpedig az állammal szemben. A bírók szerint a törvény már azzal sérti az alaptörvényt, hogy az állam perelteti magát a bankokkal, miközben ő rendelkezik a jogalkotó, a végrehajtó és az igazságszolgáltató hatalommal is. A bírók azt is kifogásolták, hogy a törvény sérti a jogállamiságból fakadó jogbiztonság elvét, mivel beavatkozik már megkötött szerződésekbe.

Az Ab szerint teljesen rendben volt

Az Alkotmánybíróság azonban nem találta megalapozottnak a kezdeményezéseket. A testület szerint nem arról van szó, hogy az állam a hatalmával visszaélve olyan helyzetet teremtett, melyben az őt perelő pénzintézetek hátrányosabb pozícióba kerültek hozzá képest. A testület magyarázata mellé kívánkozik azonban, hogy a bankok közel kivétel nélkül elveszítették ezeket a pereket.

Az Alkotmánybíróság szerint az a tény, hogy az állam egy konkrét szerződéses kikötés vonatkozásában átvállalta az igényérvényesítést a fogyasztótól, illetve a közérdekű kereset előterjesztésére jogosulttól, összhangban áll a fogyasztóvédelem alkotmányos követelményével.

Az Alkotmánybíróság szerint mivel a tisztességtelennek minősített kikötések már a szerződések létrejöttekor semmisek voltak, azokhoz joghatás nem fűződhetett volna, ezért volt szükséges, hogy az állam belenyúljon ezekbe a szerződésekbe. Az adósok jogbiztonságba vetett bizalmát ugyanis éppen az rendítette volna meg, ha a tisztességtelenség – akár a jogerőre hivatkozással – következmények nélkül maradt volna.

A határozathoz Kiss László, Lévay Miklós, Paczolay Péter és Pokol Béla alkotmánybírók különvéleményt, Czine Ágnes és Sulyok Tamás alkotmánybírók pedig párhuzamos indokolást csatoltak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?