2015. január. 29. 16:26 hvg.hu Utolsó frissítés: 2015. január. 29. 16:42 Gazdaság

Reagálnak a kínai kereskedők

Két, a kínai kereskedőkről, működésükről, és arról szóló cikkünkre, hogy a magyar adóhatóság mennyire elnéző vagy sem velük szemben, a Magyarországon működő kínaiakat összefogó egyik szervezet (Magyarországi Kínaiak Közügyeit Koordináló Csoport Platforma) reagálni kívánt.

Tavaly ősszel két cikkben is foglalkoztunk a Magyarországon működő kínai vállalkozókról és működésükről, az adóhatóság velük szemben tanúsított magatartásáról, engedékenységéről vagy határozottságáról. A cikkek itt és itt olvashatók. A Magyarországi Kínaiak Közügyeit Koordináló Csoport Platforma reagálni kívánt cikkeinkre, álláspontjukat változtatás nélkül közöljük.

"A Magyarországon élő kínaiak hagyományos piaca mindig is a magyarországi és a környező országokban élő társadalmi középrétegek számára kínált mindennapi használati cikkeket, főként ruházati, textilipari termékeket, cipőket és sapkákat. A magyar gazdaság több mint 10 éves hullámzása és az Európai Unió 2008 óta tartó folyamatos gazdasági recessziója a régió társadalmi középrétegeinek folyamatos elszegényedéséhez vezetett, ez pedig a kínai termékek iránti kereslet csökkenését eredményezte. Ennek köszönhetően a Magyarországon működő kínai cégek túlnyomó többsége évek óta nehezen fenntartható vagy veszteséges. Vannak olyan kínai vállalkozások is, akik már nem tudtak tovább kitartani, tönkrementek, visszavonultak Kínába vagy más országokba új utakat keresni. Jelenleg a Budapesten dolgozó kínai vállalkozók többsége az alábbi közös álláspontot képviseli: megjósolható, hogy közeleg a budapesti kínai piac megsemmisülésének napja. Ez a két on-line cikk, mely a kínai közösségre sértő, olyan helynek mutatja be a kínai piacot, mely szerint ott a „kínai kereskedők haszna meghaladja a 100-200 százalékot”.Ez megalapozatlan. Egy minimális üzleti érzékkel rendelkező embernek is tisztában kell lennie azzal, hogy ilyen haszon a magyar gazdasági körülmények között nem termelhető ki, különösen nem olyan vásárlói rétegnek, mint aki a kínai termékeket keresi.

A Magyarországon élő kínai kereskedők a távolkeletről érkező árukról általában csak akkor tudják meg, hogy illeszkednek-e a piaci igényekhez, amikor bevezetik őket a piacra, előzetes piackutatás nem jellemző a távolkeleti kereskedelemben. Ha az értékesítés sikeres, a legnagyobb elérhető bruttó profit körülbelül 15 százalék. Amennyiben azonban az áru nem felel meg a piaci igényeknek, akkor vagy raktárban tárolják az árut és késleltetik az értékesítését a piaci viszonyok jövőbeni kedvező változásaiban bízva, vagy ennek hiányában ráfizetést eredményező árengedménnyel értékesítik. Nem mellőzhető az árfolyamkockázat kérdése sem. Ez önmagában is nagy veszteségeket jelent a számunkra. A cikkek megjelenésének időszakában sok kínai kereskedő arra számított, hogy visszanyerheti az évközben termelt vesztesége nagy részét, azonban a rendőrség és a NAV egy hónapig tartó folyamatos razziái és a HVG-ben megjelent két - a kínai piaci árusokra nézve negatív tartalmú cikk - elijesztette a piac vásárlóközönségét, mely odáig vezetett, hogy a kínai kereskedők téli árukészlete majdhogynem teljes egészében a raktárban  maradt. Becsléseink szerint ezek a negatív hatások a kínai kereskedőknek a 2014-es évben 60 százalékot is meghaladó veszteséget okoztak.

A HVG egyik on-line cikke továbbá megemlíti a két kínai állampolgárt, akiktől állítólag 500 millió forintnyi eurót elraboltak. Magát a tényt, mint  a kínaiak illegális meggazdagodásának bizonyítékát állítja, noha ez az eset nem általánosítható a kínai közösség egészére. Ennek a bűnügynek a Magyarországon élő kínai közösség üzletviteléhez és valódi vagyoni helyzetéhez semmi köze sincsen.

Nem tartjuk igazságosnak azt az állítást sem, hogy a közösségünk tagjai a NAV védőernyője alatt élik mindennapjaikat. A 2012-es és a cikkekkel érintett 2014-es karácsonyi csúcsidőszakban is szenvedtünk el túlzó mértékű folyamatos ellenőrzéseket. A kínai piac ezen alkalmakkor történő „tisztogatása” során megannyi kínai vállalkozás szigorú átvilágítása után sem derült fény olyan törvénytelenségre, mely ne fordulna elő ugyanilyen gyakorisággal a magyar kereskedők között. Álláspontunk szerint a kínai piacon üzemelő kereskedők alapvetően törvénytisztelőek. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy piacunkon  ne fordulna elő bizonylatolási szabálytalanság, de ez egyáltalán nem olyan mértékű, mint amit a cikkek sugallnak, sőt tudomásunk szerint nincs arra nézve statisztika, hogy pont a kínai piaci kereskedők követnének el kiugró mértékben szabálytalanságokat."

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.