Megcsapolták a kártalanítások a betétbiztosító kasszáját
Alaposan kisöpörték a betétbiztosítási alap kasszáját a tavalyi kártalanítások: összesen közel 120 milliárd forintot fizettek ki 63 ezer betétesnek. De állta a sarat a nyolcfős szervezet, a károsultak 20 munkanapnál jóval korábban megkapták a pénzüket.
Nem volt szokványos éve az Országos Betétbiztosítási Alapnak (OBA) tavaly: összesen 9 hitelintézet 63 ezer betétesét kellett kártalanítani – derült ki az OBA éves összeállításából. De állta a sarat a szervezet, ami mindössze 8 fővel működik, és decemberben már 3 kártalanítást koordinált egyszerre – mondta el Fekete-Győr András, az OBA ügyvezető igazgatója.
A tavalyi év azért volt rendkívüli, mert 5 takarékszövetkezet engedélyét is visszavonták a takarékszövetkezeti integrációs törvény alapján, majd decemberben visszavonták a Töröcskei István érdekeltségébe tartozó Széchenyi Bank engedélyét is. További 3 hitelintézet esetében a korábbi évekhez kapcsolódó kártalanítások voltak.
A kifizetések hatalmas összeggel csapolták meg az OBA vagyonát, az összes kifizetés meghaladta a 119 milliárd forintot. Az OBA vagyonának nyitóegyenlege 2014. január 1-jén meghaladta a 94 milliárd forintot. A tagdíjakból befolyt pénzügyi bevétele 22 milliárd forint volt, befektetéseinek hozama pedig elérte a 7 milliárd forintot. Év végére csak 11 milliárd forint maradt, így a bankoknak, az OBA tagszervezeteinek most emelt díjakkal kell pótolniuk a kiesett összeget.
Gyorsan fizettek
Az OBA nemcsak a kifizetések gyorsaságát igyekezett növelni 2014-ben, hanem az ügyfelek minél jobb tájékoztatását is elősegítette. Ennek érdekében új ügyfélportált indított, melynek segítségével a betétesek nyomon követhetik az őket érintő kártalanítás folyamatát, kinyomtathatják a kártalanítási elszámolásukat és további hasznos információkat is találnak.
Az ügyvezető igazgató szerint a magyarországi betétvédelem működésének megbízhatóságát mutatja, hogy 2014-ben a nagy esetszám ellenére is zökkenőmentesen és gyorsan zajlottak a kártalanítások az összes partnerszervezet hatékony együttműködésének köszönhetően. A kifizethető betétek tulajdonosainak döntő többsége 20 munkanapnál jóval hamarabb pénzéhez jutott.
A legtöbb károsultat, mintegy 30 ezer betétest az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezet esetében érintette a betétbiztosítás, összesen több mint 54 milliárd forint értékben. A nagy érintetti kör ellenére az OBA 7 munkanap alatt átadta a kifizető szervezeteknek a kártalanítás pénzügyi fedezetét.
Az OBA a kártalanítások miatt összesen közel 10 ezer hívást kapott az ügyfelektől. Több károsultnak azonban nem volt elegendő az egyszeri tájékoztatás, ezért többször is betelefonált, a rekorder huszonegyszer. A legaktívabbak a Széchenyi Bank betétesei voltak, szinte mindegyik telefonált, hogy mi lesz a pénzével, ami az arányt tekintve messze meghaladja a többi pénzintézet betéteseinek aktivitását.
Változások jönnek a betétvédelemben
A betétbiztosítás működését jelentősen befolyásolják a 2014-ben elfogadott európai uniós irányelv alapján decemberben elfogadott új betétbiztosítási szabályok, melyek számos, a betétesek számára kedvező változást tartalmaznak. Folyamatosan csökken majd a kártalanítási határidő, amely a jelenlegi 20 munkanapról 2019-től 15, 2021-től 10, 2024-től pedig 7 munkanapra rövidül.
Az új szabályozás a kisebb önkormányzatoknak is kedvező változást hoz, a legfeljebb 500 ezer eurós költségvetésű önkormányzatok betétei OBA-védelem alá kerülnek.
Az OBA vagyoni feltöltöttségének 2024. július 3-áig el kell érnie a kártalanítási kötelezettség alá tartozó betétállomány 0,8 százalékát.
Kikerülnek ugyanakkor az OBA védelem alól a hitelintézetek által kibocsátott letéti jegyek és kötvények.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.