DK: Orbán miért támogat orosz és magyar oligarchákat?
Az energiakereskedelemmel foglalkozó MET Zrt. tisztázatlan tulajdonosi hátteréről beszél a DK, és felszólították Orbán Viktort, hogy számoljon be arról, hogy személyesen vagy strómanokon keresztül van-e érdekeltsége a MET-ben vagy bármely másik, Magyarországgal kapcsolatban álló gázkereskedelmi vállalkozásban.
A Demokratikus Koalíció (DK) arra szólítja fel Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy haladéktalanul bontsa fel az energiakereskedelemmel foglalkozó MET Zrt. és Magyarország között fennálló összes szerződést. Erről Kerék-Bárczy Szabolcs beszélt csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.
A DK elnökségének tagja arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar gázkereskedelem alapvetően két, egy viszonylag drágább orosz és egy lényegesen olcsóbb szabadpiaci forrásból táplálkozik. A magyar állam lehetővé tette, hogy a MET Zrt. közvetítőként hozzájuthasson az olcsó, szabadpiacon beszerezhető gázhoz, a cég viszont a beszerzési árnál lényegesen drágábban juttatja el a magyar fogyasztókhoz a szabadpiacon vásárolt gázt – mondta.
A cég tisztázatlan tulajdonosi hátteréről beszélő Kerék-Bárczy Szabolcs felszólította Orbán Viktort, haladéktalanul tájékoztassa az Országgyűlést, hogy miért támogat magyar adófizetők pénzéből "orosz oligarchákat és magyar oligarchákat". Egyúttal azt is kérte, hogy a kormányfő haladéktalanul bontsa fel az összes, a MET Zrt.-vel kötött szerződést. Emellett arra is felszólította a kormányfőt, számoljon be arról, hogy személyesen vagy strómanokon keresztül van-e érdekeltsége a MET-ben vagy bármely másik, Magyarországgal kapcsolatban álló gázkereskedelmi vállalkozásban.
A MET reakciója |
A Demokratikus Koalíció közleménye után a MET Csoport közölte, hogy „nem ápol politikai kapcsolatokat, eredményeit nem tulajdonosi háttere révén érte el, nem jutott ezek révén semmilyen előnyhöz, így az erre vonatkozó vádakat határozottan elutasítja.”. Februári közleményükben szintén hangsúlyozták, hogy több, a MET Csoport és az MVM Csoport közötti szerződést negatív színben feltüntető, valamint az energiaszektor humánpolitikai sajátosságait félreértelmező állítás jelent meg a médiában az elmúlt időszakban.
Közölték: a MET menedzsmentje személyes, szakmai beszélgetésre hívta a Demokratikus Koalíció politikusát, hogy szakértőivel értelmezze az említett szerződések valódi hátteréért, és bemutassa az iparág legfontosabb folyamatait. A közleményben idézik Szabó Gergelyt, a MET Magyarország Zrt. vezérigazgatóját, aki a látogatással kapcsolatban azt mondta: a rendelkezésre álló időben minden lehetséges kérdést megválaszoltak. Hozzátette: az energetika nem könnyen érthető téma, ezért természetesen egy ilyen beszélgetés után senkiből nem lesz azonnal energiapiaci szakértő. Hangsúlyozta: a MET nem kedvezményezettje jogszabályoknak, politikai kapcsolatot nem ápol. A cégcsoport továbbra is nyitott a szakmai jellegű beszélgetésekre, kifejezetten szakmaiakra, mert - idézik a vezérigazgatót - "a napi politikai előnyszerzéshez nem kívánunk asszisztálni".
A MET ügyvédjén keresztül is reagált a DK közleményére, ami szerint valótlanul híreszteltük a DK közleménye hivatkozva, hogy a MET egy olyan közvetítő cég, amit magyar, orosz oligarchák támogatására használtak volna, illetve hamis színben tűntettük fel, hogy a jogszabály megalkotására azért került volna sor, hogy ezen keresztl juttasson pénzt az állam a MET Magyarország Zrt. mint közvetítőcég részére. |
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.