Megpróbálják rendezni gázos vitájukat a törökök és a görögök
Kétnapos látogatásra érkezett pénteken Athénba Ahmet Davutoglu török miniszterelnök. Az utóbbi hónapokban elmérgesedett Görögország és Törökország viszonya Ciprus körüli tengerfenéken rejlő földgáztartalékok felkutatása és kitermelése miatt.
Antonisz Szamarasz görög kormányfő és Karolosz Papuliasz államfő pénteken találkozott a török küldöttséggel, amelyben üzletemberek és kilenc miniszter - köztük a külügyi, gazdasági, energiaügyi, belügyi és adóügyi tárca vezetője - kapott helyet.
A magas rangú politikusok megbeszélésein a gazdasági kapcsolatok kiépítésén kívül szó esett a Földközi-tengerben rejlő ásványkincsek kitermelésének jogáról, valamint a régóta vitatott ciprusi kérdésről is – számolt be pénteken a görög állami televízió.
Indulása előtt Davutoglu azt mondta, hogy a török-görög együttműködésről lesz szó, amely a Földközi-tenger keleti medencéjében és a Balkánon is hozzájárulhat a béke és a biztonság megteremtéséhez.
A két ország közötti viszony néhány hete romlott meg. Nicosia korábban engedélyt adott a Ciprus körüli tengerfenéken lévő energiaforrások kiaknázására, és ezt mind Ankara, mind a török ciprióták kezdetektől fogva ellenezték. Október közepén a törökök ugyancsak úgy döntöttek, hogy a földgáztartalékok kutatására hajót küldenek a sziget kizárólagos gazdasági övezetébe. Erre válaszul Nicosia felfüggesztette a Ciprus egyesítéséről szóló tárgyalásokat a török kormánnyal, és bejelentették: blokkolják Törökország európai uniós csatlakozási folyamatát.
A Földközi-tengeri sziget 40 éve szakadt ketté, miután Ciprus északi részét 1974-ben megszállta Törökország.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.