2014. november. 18. 15:48 MTI Utolsó frissítés: 2014. november. 18. 15:47 Gazdaság

Egy volt horvát miniszter is érintett az autópálya-korrupciós ügyben

Megalapozott a gyanú, hogy a volt horvát kormány egy minisztere is érintett az autópálya-korrupciós ügyben - állítja honlapján a horvát korrupcióellenes hivatal (USKOK). A hivatal honlapja szerint az USKOK kiterjesztette több személyre a tavaly óta tartó nyomozást.

Bozidar Kalmeta, a jobbközép Sanader-kormány volt tengerészeti, közlekedési és infrastrukturális miniszterével, akárcsak két munkatársával és a Horvát Autóutak (HAC) közlekedési vállalat két vezetőjével szemben is vizsgálatot rendeltek el. A hivatal azzal vádolja őket, hogy 2005 és 2010 között legalább 30 millió kunával (1,2 milliárd forinttal) "rövidítették meg" a közvállalatot.

A nyomozók azt állítják, hogy a HAC alvállalkozói egy cseh közvetítő cég, a "Remoker" számlájára fizették be 30 millió kuna kenőpénzt a megrendelések fejében. Ebből a cég tulajdonosa 5,5 millió kunát megtartott magának, a maradék összeget pedig a fent említett személyek maguk között osztottak el. 

A gyanúsítottakat bűnszövetkezetben elkövetett vesztegetés és hivatali visszaélés bűncselekményével vádolja az ügyészség. 

Josip Sapunar, a HAC pénzügyi igazgatóságának korábbi tagja - akin keresztül állítólag szétosztották a kenőpénzeket - vallomásában elmondta, hogy 2004 és 2008 között a horvátországi főbb útvonalak építését kiterjedt  korrupció kísérte. Hozzátette: az építtetők a reálisnál magasabb költségeket számoltak el az állam felé, a vállalkozók ráadásul kenőpénzeket fizettek a megrendelések fejében. A drága építkezés és a túlárazás következtében az autópályát kezelő vállalat olyan költségeket halmozott fel, hogy a kormány szerint koncesszióba kellene adni az autópályákat, a több mint 4 milliárd eurós tartozás ugyanis növeli az államadósságot.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.