Készenléti hitelt kaphat Szerbia az IMF-től
Hároméves készenléti hitelről tárgyal Szerbia a Nemzetközi Valutaalappal, kedden kezdtek egyeztetni. Ezzel a megállapodással Szerbia vonzóbbá válhatna a befektetőknek, és a kétéves minimumon álló dinár is stabilizálódhatna – mondta korábban Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök.
A hitelről szóló megbeszélések már nyáron megkezdődtek volna, de a Szerbiát sújtó májusi árvíz, majd a kormány megszorító intézkedései miatt az őszi költségvetés-módosítás utánra halasztották a tárgyalásokat. Miután a szerb parlament elfogadta a módosított büdzsét, illetve november elsejétől csökkentette a közszférában dolgozók bérét, valamint a nyugdíjakat, az IMF-fel kedden megkezdődhettek a tárgyalások.
A következő két hétben a veszteséges állami vállalatokról, valamint a közszférában dolgozók számának csökkentéséről lesz szó – írta a szerb sajtó kedden. Szerbiában a munkanélküliség már most is 20 százalékos.
A 7,3 milliós Szerbia felduzzadt adminisztrációjában és a csődeljárás alatt álló vállalatokban majdnem 700 ezer közalkalmazott dolgozik. Emellett az előző kormányok a veszteséges állami vállalatokat sem számolták fel, mert sztrájkoktól tartottak.
A parlament a költségvetés módosításában a tervezett költségvetési hiányt a bruttó hazai termék 4,6 százalékáról 5,7 százalékra növelte ugyan, a deficit azonban várhatóan eléri majd a GDP 8 százalékát is. Az IMF képviselői korábban jelezték, hogy a magas költségvetési hiány mellett aggasztónak tartják a 70 százalékos GDP-arányos államadósságot is. Emellett a májusi árvizek miatt a tervezett 1 százalékos gazdasági növekedés helyett az ország gazdasága 1 százalékkal zsugorodott.
A Nemzetközi Valutaalap 2011 szeptemberében jóváhagyott, majd a következő év februárjában befagyasztott egy egymilliárd euróról szóló hitelt, mert a 2012-es szerb költségvetés eltért a megbeszélt pénzügyi programtól. Az IMF tárgyalócsoportja november 20-ig lesz Belgrádban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.