Elbukó internetadó, magára sokkal többet, a legelesettebbekre lényegesen, kevesebbet költő állam, megszűnő vasárnapi bolti nyitvatartás, bekúszó dugódíj, felfüggesztett hűtő- és kazánpályázat és vállalkozni nem igazán jó Magyarországon. Demján Sándor pedig csúnyán kifakadt. A hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Elég mozgalmas hetet tudhatunk magunk mögött internetadó ügyében. A több mint tízezer főt felvonultató vasárnapi tüntetést a keddi többtízezres követte, majd az internetes iparág nagy halai is berágtak, és egyemberként a tervezet visszavonását követelték, ami mögé a startup szcéna is felsorakozott. Végül Orbán Viktor a szokásos péntek reggeli rádióinterjújában visszatáncolni látszott, de lényegében csak átmenetileg süllyesztette el a tervezetet és konzultációt ígért, de ebben a hvg.hu megelőzte.
A héten Varga Mihály benyújtotta az Országgyűlésnek a 2015-ös költségvetést. Ebből kiderül, hogy magára jóval többet, oktatásra kevesebbet költ az állam jövőre. Lázár gigaminisztériuma óriási pénzzel játszik. A jövedelempótló támogatásból élők negyedét, pár tízezer embert jövőre közmunkára kényszerítik, a segélyek egy részét az önkormányzatok fogják elbírálni. Az önkormányzatokat arra bátorítja a kormány, hogy találjanak ki helyi adókat.
Egy kiszivárgott törvénymódosító csomag tervezet szerint jövő március 1-től vasárnaponként zárva kellene tartani az áruházakat, illetve a hiper-, és szupermarketeket. Csak néhány kivétel lenne ez alól, így vasárnap a tejivók és a pékségek nyithatnának ki, de csak félműszakban (reggel 5 és 12 óra között), illetve az újság- és virágárusok (6-12 óra), de nyitva tarthatnak a trafikok, benzinkutak, gyógyszertárak, éttermek, kávézók, mozik, színházak, piacok, pályaudvarokon és a reptéren levő üzletek, valamint a 400 négyzetméter eladótérrel nem rendelkező üzletek. Ha hozzátesszük, hogy a vasárnapi nyitvatartás mellett egy másik jogszabálytervezet megtiltaná az ingyenes "Tesco-buszok" üzemeltetését is, világosan látszik, hogy a kormányzati apparátus által kidolgozott, de a kormány elé még nem került tervezetből, hogy az főként külföldi tulajdonú, napi fogyasztási cikkeket forgalmazó áruházláncokat (Auchan, Tesco, Aldi, Spar, Penny Market, Lidl) korlátozná.
Értesülések szerint 2016 áprilisától bevezetik Budapesten a dugódíjat. A budai oldali körutak és a Hungária körút közötti területre vonatkozó extra adó mértéke 500-640 forint lesz, aminek a lap szerint az az oka, hogy Brüsszel 2017-ben fogja ellenőrzi az M4-es támogatási szerződésében foglalt feltételeinek megvalósulását. A javaslat állítólag pár hónapon belül már a parlament elé kerülhet.
Se a kazáncsere program, se a hűtőgépcsere program nem működik, mivel a pályázatra jelentkezést kizárólagosan biztosító informatikai rendszerek az indítást követően összeomlottak. Fűtéskorszerűsítésre eredetileg október 28-ától lehetett pályázni, az 1 milliárdos keretösszeget az összes kazáncserével összefüggő, olyan tevékenység támogatására kérni lehet(ne), mely a szén-dioxid-kibocsátást csökkenti, illetve bizonyíthatóan energiamegtakarítást tesz lehetővé. A napokkal korábban indult, főként nyugdíjasok és nagycsaládosok hűtőgépcserére kihegyezett másik pályázati rendszer - hasonló okokból - szintén leállt. Az IT struktúrák talpra állítása máig nem sikerült, így, a pályázatok beadását is felfüggesztették.
"A takarékszövetkezeti szektor vagyonát elvették, kisajátították. Nagy baj van abban az országban, ahol a lopást a törvény rangjára emelik" – mondta Demján Sándor, az OTSZ elnöke szerdán, a Takarékossági Világnap alkalmából rendezett ünnepségen. A Miniszterelnökség visszautasította Demján “képtelen vádjait”.
Ugyanazon a helyen ragadt be Magyarország a Világbank 2015-ös Doing Business rangsorán, mint tavaly, a régiós országok ugyanakkor jelentősen javítottak helyzetükön. Csehország, Bulgária és Románia is lehagyott bennünket.
2018-ra Ausztrália válhat a cseppfolyósított földgáz (LNG) legnagyobb exportőrévé, ugyanis egyre több LNG-terminál indul be. A növekvő mennyiség jelentős részét ázsiai országoknak viszik.
Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.