Gazdaság 2014. október. 28. 13:30

Magyarország és csapata: Banglades, Törökország, Kongó – a CNN-en tárgyalták az internetadót

Kovács Zoltán külügyi kormányszóvivő válaszolt Richard Quest kérdéseire a CNN-en hétfő este. Quest szerint Magyarországon kívül csak a címben felsorolt országok vezettek be ekkora mértékű internetadót. Kovács Zoltán ragaszkodott hozzá, hogy ez egy meglévő adó kibővítése, és csak az ellenzők bélyegzik internetadónak.

A CNN-en kérdezték hétfő este az André Goodfriendet a Twitteren kóstolgató magyar külügyi kormányszóvivőt, Kovács Zoltánt. Kovácsot az internetadóról faggatta Richard Quest, az egyik legtekintélyesebb gazdasági műsorban, a Quest Means Businessben. A beszélgetés leirata a CNN-en olvasható.

Az interjú felvezetőjében a műsorvezető azt mondta, a magyar kormány az után döntött az adó felső korlátjáról, hogy vasárnap este nagy tömeg tüntetett az internetadó ellen, és számítógépdarabokkal dobálták meg a kormánypárt székházát. Míg a tiltakozók szerint az adó a szólásszabadság korlátozását jelenti, a kormány szerint semmi ilyesmiről nincsen szó – mondta Richard Quest.

A Skype-on lefolytatott beszélgetést Quest egyől azzal kezdte, hogy ha Neelie Kroes (az Európai Bizottság alelnöke) elítéli az új törvényjavaslatot, és Magyarország olyan ország társaságában találja magát, mint Banglades, talán nem túlzottan bölcs ötlet tovább adóztatni a növekedés legmodernebb formáját.

Horváth Szabolcs

Kovács Zoltán azt mondta, ez nem új adó, hanem a már létező telekommunikációs adó kiterjesztése. Csak az ellenzék, meg a minden ilyesmit ellenezni akarók találták ki azt a szót, hogy internetadó. Sosem állt szándékukban nagy terhet rakni a szolgáltatókra sem, az a 20 milliárd körüli összeg, amit ebből elő kellene teremteni, nem is olyan sok pénz – mondta.

Quest itt közbeszúrta, hogy a világon eddig egyedül Bangladesben, Törökországban és Kongóban jutott eszébe a törvényhozóknak, hogy az internetre vessenek ki adót. Kovács erre megismételte, hogy csak kiterjesztenek egy már létező adót, annak a felfogásnak megfelelve, hogy mindenki egyenlően és igazságosan részesüljön az adóterhekből, szem előtt tartva, hogy nem terhelhetik túl a fogyasztót. Hozzátette, hogy tudomása szerint 10 amerikai államban létezik hasonló adófajta.

A műsorvezető azonban kötötte az ebet az adóhoz, vajon bölcs dolog-e a fiatalokat, a milleniumi nemzedéket támadni, akik a jövő, a növekedés letéteményesei. Quest megjegyezte azt is, hogy a vasárnap tüntető tömeg bizonyosan nem a Fidesz szavazótáborából került ki.

Kovács szerint el kell választani az adóztatás kérdéseit a politikai témáktól. Hozzátette: a magyar kormány több százmilliárd forintot fektet a digitális Magyarország nevű programba az elkövetkező hét évben, azaz a most kezdődő EU-s pénzügyi periódusban. A program által minden magyar háztartásba eljut a széles sávú internet – mondta.

Az, hogy az állam biztosítja a szolgáltatást, befektetőket hív a projekt finanszírozására, majd bevezet egy ÁFA-szerű adót, nem mond ellent egymásnak, és egyértelműen nincs semmi köze az internet szabadságához – fejtette ki a külügyi kormányszóvivő.

 

 

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.