2014. október. 18. 05:25 MTI Utolsó frissítés: 2014. október. 18. 12:55 Gazdaság

Közel jár a hitelmősítőknél Oroszország a bóvli kategóriához

Leminősítette Oroszország államadós-besorolását pénteken a Moody's Investors Service, elsősorban az ukrajnai válság miatti gyenge növekedési kilátások és a tőkekivonás negatív pénzügyi következményei miatt.

A világ legnagyobb nemzetközi hitelminősítő csoportja az európai és az amerikai piaci zárások után jelentette be Londonban, hogy az eddigi "Baa1"-ről egy fokozattal "Baa2"-re – más hitelminősítők módszertanában "BBB"-nek megfelelő szintre – rontotta az orosz kormány adósságkötelezettségeinek kockázati osztályzatát. A besoroláson további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás maradt érvényben.

A három nagy hitelminősítő közül a Standard & Poor's tartja nyilván a leggyengébb, "BBB mínusz" devizaadós-osztályzattal Oroszországot. A Fitch Ratings, és a pénteki leminősítés után most már a Moody's is ennél egy fokozattal jobb – vagyis "BBB/Baa2" – besorolást tart érvényben az orosz államadósságra.

A Standard & Poor's "BBB mínusz" orosz osztályzata a befektetési ajánlású kategória alsó széle, így ha az S&P is rontatná az orosz adósosztályzatot, akkor Oroszország ennél a hitelminősítőnél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott – spekulatív – besorolási sávba.

A Moody's az orosz adósosztályzat péntek esti leminősítésével egy időben "Baa1"-ről "Baa2"-re rontotta devizában vezetett bankbetétek hosszú távú besorolási országplafonját is, így az orosz piacon működő bankok a cég metodikája alapján ezentúl legfeljebb "Baa2" devizabetéti besorolást kaphatnak.

Az orosz leminősítéshez fűzött indoklásban a Moody's elemzői kiemelik azt a véleményüket, hogy az ukrajnai katonai konfliktus és az egyre kiterjedtebb szankciók valószínűleg kedvezőtlenebb makrogazdasági hatást gyakorolnak az oroszországi befektetési klímára, és ennek következtében az orosz gazdaság középtávú növekedési kilátásaira is.

A szankciók szigorítása máris lassítja a növekedést, és gyengíti a fogyasztói és a befektetői bizalmat – áll az elemzésben.

A Moody's az idei év egészére egyelőre nem várja ugyan az orosz hazai össztermék (GDP) visszaesését, arra számít azonban, hogy a reálértéken számolt gazdasági összkibocsátás az év végén csökkenni kezd, és legalább 2015 közepéig lefelé tartó pályán marad.

A Moody's a pénteki orosz leminősítés másik fő tényezőjeként az orosz devizakészletek fokozatos erózióját emelte ki. Ennek elsődleges okai között van a hitelminősítő elemzése szerint a tőkekivonás, az orosz vállalati adósok korlátozott hozzáférése a nemzetközi tőkepiacokhoz, és az alacsony olajár.

Jóllehet a kereskedelmi és a folyómérleg-egyenleg átmenetileg még javul, elsősorban a rubel idei eddigi 20 százalékos leértékelődése miatt, a folyómérleg-többlet azonban az idei első kilenc hónapban mért 85,2 milliárd dolláros nettó tőkekivonásnak már csak a 60 százalékát fedezte – hangsúlyozták a Moody's elemzői.

zöldhasú
Hirdetés