A beígért nagyszabású reformok közül csak keveset valósítottak meg eddig az egy éve megnyitott sanghaji szabadkereskedelmi övezetben (SFTZ). A külföldiek akkor is kivárnak, ha nagyon is mennének már.
Egy éve a speciális zónát országos kísérleti laboratóriumnak, a jövőbeli kínai gazdasági nyitás meghatározójának kiáltották ki, ahol szabadon átváltható nemzeti valutával és soha korábban az országban nem engedélyezett fokú pénzügyi liberalizációval próbálkoznak majd.
A megígért reformok közül azonban csak kisebbek, így például könnyített adminisztrációval járó vállalatalapítás, a kereskedelmi engedélyek kiváltásának gyorsítása, s egyes, de a vártnál jóval szűkebb körű iparági liberalizáció valósult meg. A túlzott szabályozás mellett az egyértelmű jogi környezet hiányát és a külföldi cégek számára összeállított tiltólistát említik a zóna legnagyobb kritikájaként, utóbbi több mint egy tucat iparág több mint ezer szektorában nem engedélyezi a külföldi cégek beruházását.
A listán a SFTZ megnyitásának hétfői évfordulóján lazítottak, beengedve a külföldieket a hajózási, polgári repülési vagy az infrastrukturális fejlesztési ágazatokba.
Az övezetben az elmúlt tizenkét hónapban 12 300 vállalat regisztrált, túlnyomórészt hazai cégek, s mindössze mintegy 1700 külföldi cég. A külföldieket a kivárás jellemzi, több nagy globális szereplő jelezte érdeklődését, de a feketelista további kurtítása és a jogi kérdések tisztázása nélkül nem vállalta a regisztrációt. A problémákkal a zónát kezelő hivatalnokok tisztában vannak, akik már többször megígérték a további fokozatos nyitást.
Han Cseng, Sanghaj párttitkára az egyéves évfordulón a kínai sajtónak adott nyilatkozatában is ezt hangsúlyozta, valamint a SFTZ versenyképességének növelését ígérte. Úgy fogalmazott, a vártnál is nagyobb sikerként értékeli a zóna első évét. Emlékeztetett, hogy az övezet precedens nélküli az országban, s az nem városi, hanem nemzeti kísérleti terep. Itt nemcsak gazdasági liberalizációval, hanem rendszerszintű reformokkal is kísérleteznek. Úgy vélte, az SFTZ-ben elért eredmények másolhatók és az ország többi részére is kiterjeszthetők, de ez csak újabb és újabb próbák után valósítható csak meg.
A szabadkereskedelmi övezet a 24 milliós metropolisz keleti felén, Putung városrészben 29 négyzetkilométeres területre terjed ki. A kínai gazdasági sajtó híradásai szerint a zónát annak sikere esetén a teljes keleti, Putung városrészre kiterjeszthetik, ami több mint 1200 négyzetkilométer.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.