Magyarországtól kérne gázt Szerbia
Magyarországról egészítené ki a téli gázkészleteit Szerbia, miután a Gazprom ötödével csökkentette az Oroszországból érkező gázmennyiséget.
Szerbia fő gázszolgáltatója, a Srbijagas Magyarországhoz fordult azért, hogy 200 millió köbméter gázt lefoglalhasson a közelgő télre való tekintettel - írja a Reuters. Dusan Bajatovic, a szerbiai gázszolgáltató igazgatója kijelentette: több forgatókönyvön dolgoznak a szükséges gázmennyiség biztosítása érdekében. Az egyik lehetőség az, hogy Oroszországtól vásárolnak gázt, ha az orosz fél kész jóval nagyobb napi mennyiséget szállítani. "Ez azonban többletköltségeket jelentene, és ezt a fogyasztók is megéreznék, mert kis mértékben növekedne a gáz ára" - hangsúlyozta Bajatovic. A másik lehetőség, hogy magyarországi tárolókban raktároznának.
Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök csütörtöki sajtótájékoztatóján nyugalomra intette a lakosságot. Megfogalmazása szerint földgázból van elég, már 450 millió köbmétert tároltak el a Banatski Dvor-i tározóban. Azt is jelezte, hogy sikerül Magyarországon tárolniuk azt a mennyiséget, amelyre a lakosoknak 3 hónapon keresztül szükségük lesz, és az ipar szükségleteit is ki tudják elégíteni.
Szerbiában napok óta energiaválságról beszélnek, a kormányfő szerint azonban erről nincs szó. "Lesz elég áram, bár jelentős mértékben megkönnyítené a helyzetünket, ha az emberek takarékoskodnának, hiszen a legfontosabb szénbányánk 50 százaléka még mindig víz alatt van"- utalt a májusi árvizek következményeire, illetve a múlt heti esőzések okozta károkra a kormányfő.
Vucic megnyugtatónak szánt szavai ellenére a gazdasági szakértők úgy vélik, hogy az ország energiaszükségletének egyharmadát még így is importtal kell lefedni. A tervek szerint 2-3 millió tonna szenet is importálna az ország.
A szerbek azért kerültek gondba, mert az Oroszországból érkező gázszállítmányaikat már harmadik napja 20 százalékkal csökkentették, májusban pedig az egyik legnagyobb erőművüket sznnel ellátó bányát is elárasztotta az árvíz. Az orosz gázcsökkentés most azért okoz különösen nagy problémát, mert Szerbia is most akarta feltölteni tározóit a téli fűtési szezonra.
Az orosz Gazprom vállalat múlt héten jelentette be, hogy nem tud eleget tenni a gázköveteléseknek és kevesebb gázt fog küldeni Európába, a Reuters pedig megjegyzi, így Európa sem tudta teljesíteni az ukránok kérését, hogy küldjön nekik gázt. Magyarország viszont pénteken közölte, hogy biztosította az orosz gázimportot - mindezt azután, hogy Ukrajna felé elzárták a gázcsapokat.
A szerb kormány nagy reményeket fűz a Déli Áramlat gázvezeték kiépítéséhez is. A szerbiai szakasz munkálatai október végén vagy november elején kezdődhetnek meg, miután megszerzik a szükséges engedélyeket. Az építkezés megkezdése azért is kérdéses, mert az Európai Unió a gázvezeték megépítésének leállítását kérte Bulgáriától és Szerbiától is. Indoklásuk szerint az uniós szabályok tiltják ugyanis, hogy gázszolgáltatók egyben gázvezeték tulajdonosok legyenek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.