Matolcsy György jegybankja bedarálta a bankok és más pénzügyi szervezetek felszámolásáért felelős állami céget. Minden előzmény nélkül leváltották az ügyvezetőt, biztonsági emberekkel szállták meg a társaságot, és kirúgták a csapat harmadát, köztük azt az embert is, akinek egyedül van tapasztalata komolyabb pénzügyi cégek felszámolásában. Az új vezető Balog Ádám jegybanki alelnök bizalmi embere.
Furcsa, egyesek szerint agresszív hatalomátvételt hajtott végre a Magyar Nemzeti Bank egy fontos, mindeddig érintetlenül hagyott, ám nemrég a tulajdonába került szervezetnél, a bankok és más pénzügyi szervezetek felszámolására és végelszámolására kizárólagosan jogosult Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft.-nél (PSFN Kft.). A Matolcsy Györggyel érkezett új jegybanki vezetés a hvg.hu értesülései szerint az elmúlt két hét alatt leváltotta a cég korábban kinevezett vezetőjét és a csapat jelentős részét, és a jelek szerint bizalmi emberek kerülnek majd a helyükre. A leváltott ügyvezető, Borbélyné Balogh Zsuzsanna annak a Borbély Lászlónak a felesége, aki az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgató-helyettese.
A helyzet igencsak eldurvulhatott, ugyanis az MNB eljárása miatt felmondott a jogi vezető, majd a munkavállalók harmadának is megköszönték a munkáját. Az ügy ismerői szerint ezzel szakmai szempontból egy időre megbénították, élesebb fogalmazás szerint szétverték a szervezetet. A hatalomátvételnek lehet köze ahhoz, hogy néhány hónapja a jegybank komoly fegyvert, olyan bankszanálási jogosítványokat kapott, amelyekkel szinte bármit megtehet egy csődközelbe került banknál. A PSFN-t érintő nagytakarítás arra is jó lehet, mondják forrásaink, hogy a jegybank vezetése a saját embereivel töltse fel a hamarosan nagyobb feladatok előtt álló részleget. (A devizahitelesek mentőcsomagja sok százmilliárd forint veszteséget okoz a bankrendszernek, ráadásul a bankok európai átvilágítása is zajlik, és nem kizárt, hogy lesz olyan hitelintézet, amely az óriási veszteségeket nem kívánja kipótolni, inkább távozna az országból.)
Új szemlélet, megújulás
Az elbocsátásokkal kapcsolatos keddi megkeresésünkre az MNB hamar kiadott egy közleményt, melyből aligha sejthető, mi is történt pontosan a felszámolócégnél. A hivatalos közlemény szerint ugyanis az MNB csak megújította az idén tulajdonába került társaságot, hogy megfeleljen az új, európai uniós kihívásoknak. Az új kihívás a már említett bankszanálási jogosítvány, ami egy európai uniós irányelv átültetése a hazai jogrendszerbe. Utóbbit a kormány úgy oldotta meg, hogy a szanálási hatóság jogkörét Matolcsy szuperhatósággá dagasztott jegybankja kapta.
A szanálási törvény a jegybank közleménye szerint alapvetően megváltoztatja a pénzügyi intézmények fizetésképtelenségének hatósági kezelését és a felszámolásra irányadó szabályokat, ami a felszámolását végző PSFN Kft. esetében „új szemléletet és megújult folyamatokat, átfogó szakmai fejlesztéseket igényelt”.
Biztonsági emberek szállták meg a céget
A valóságban a szemléletváltás nem békésen zajlik. Úgy tudjuk, hogy közvetlenül az ügyvezető leváltása után 8-10 biztonsági ember jelent meg a kft. Damjanich utcai székhelyén, lényegében megszállták a társaságot. A dolgozók többségét hazaküldték, csak az átadás-átvételhez szükséges munkavállalók maradhattak az irodában, azonnal lecserélték a zárakat, majd biztonsági mentéseket készítettek az adathordozókról. Olyan érzése lehetett az ott lévőknek, mint a 2010-es kormányváltáskor, amikor az állami cégeknél, intézményeknél hirtelen megjelentek biztonsági emberek, az ott – a szocialista kormányok alatt odakerült – dolgozókat be sem engedték a munkahelyükre, elvették a telefonjaikat, laptopjaikat.
Múlt héten további nyolc munkavállalónak felmondtak a bankok felszámolására hivatott állami cégnél, elküldték például a főkönyvelőt, a vezető felszámolóbiztost, egy másik felszámolót, egy jogászt és több titkárnőt. A dolgozókat azonnali hatállyal letiltották az összes folyamatban levő felszámolási eljárásról, amin dolgoztak. Hallottunk olyan esetről, amelyben azonnal megszüntették a felszámoló hozzáférését a felszámolás alatt levő pénzügyi szervezet informatikai rendszeréhez.
A nagy tapasztalatú felszámolóbiztosnak is kiadták az útját
Több forrásunk értetlenül állt a történtek előtt. Úgy tudjuk, a szervezet korábban semmilyen észrevételt, bírálatot nem kapott a jegybanktól sem. Az esetről értesült források a leginkább a vezető felszámolóbiztos, Boros András elbocsátását hallva hökkentek meg, akiről nagy szakértelmét emlegetve többen elismeréssel beszéltek. Mint mondják, jelenleg ő az egyetlen Magyarországon, aki vitt már végbe komolyabb pénzintézeti felszámolást. Ő volt a felszámolója például a Jógazda, a Soltvadkert és Vidéke, valamint a Körmend és Vidéke takarékszövetkezetnek.
Az most a nagy kérdés, miként lehet a szakembergárdát pótolni, hogy zökkenőmentesen tovább menjen a jelenleg folyó mintegy 50 felszámolási eljárás. A szervezet ismerői azt mesélik, ez egy jól felépített, kompetens csapat volt, amire szükség is van ezen a területen. Egy pénzügyi szervezet felszámolása ugyanis egy cég felszámolásánál nagyobb szakértelmet igényel, jogi szempontból sokkal igényesebb folyamatról van szó.
Balog bizalmi embere
A leváltott ügyvezető helyére augusztus 28-tól Kászpári Anita került, aki tavaly márciusban, Matolcsy György 2013 márciusi jegybankelnökké választása után nem sokkal lépett be a jegybankba, főosztályvezetői posztra. Kászpári Anita neve a közelmúltban már felbukkant, az MNB egyik új alapítványa, a Pallas Athéné Domus Scientiae felügyelőbizottsági tagjai között is. Az alapítvány vezetője Balog Ádám. Balognak és Kászpárinak feltűnően azonosan alakult a karrierjük. Kászpári Anitát több forrásunk úgy írta le, hogy nagyon jó kapcsolatot ápol Baloggal, az alelnök bizalmi embere.
Kászpári 2010 szeptemberétől tavaly tavaszi jegybankba való átigazolásáig dolgozott azon az adóügyi államtitkárságon titkárságvezető-főosztályvezetői pozícióban a Nemzetgazdasági Minisztériumban, amelyet Balog Ádám vezetett helyettes államtitkárként. Az NGM-et megelőzően az egyik nagy adótanácsadó cégnél, a PwC-nél dolgoztak együtt, és miután Balog a minisztériumba került, Kászpári Anita is ott folytatta. A NGM-ben dolgozók keménykezű vezetőként emlékeznek a harmincas évei elején járó volt főosztályvezetőre, azt mondják, szerepet vállalt a – főként 2011 tavaszán lezajlott – nagyobb volumenű államtitkársági elbocsátásokban, és forrásaink szerint az hírlett róla, hogy akit kinézett, az már kereshetett is magának más állást.
Mi ez a cég?
Bár nem túl ismert, a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. egy nagyon fontos állami cég: ez az egyetlen szervezet, amely pénzügyi szervezet felszámolását végezheti Magyarországon. Ezen kívül az MNB csak a társaságot kérheti fel felügyeleti biztos kiküldésére, ha egy pénzügyi szervezetnél súlyos problémák lépnek fel. A kft. adhatja a szanálási biztost is, ha olyan helyzet áll elő, amelyben meg kell menteni vagy a súlyos piaci következményeket elkerülve kell megszüntetni egy csődközelbe került, jelentős pénzintézetet. 2011 óta ez a szervezet jogosult arra is, hogy kijelölje az állami felszámolót, ha egy nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezet csődbe megy.
A pénzügyi szervezeteket felszámoló cég korábban a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) kezelésében volt (akkor még Hitelintézeti Felszámoló Nonprofit Kft.-nek hívták), és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. volt a tulajdonosa. Tavaly októberben, amikor a PSZÁF megszűnt és jogosítványait beolvasztották az MNB-be, a hitelintézeti felszámolócég is a jegybank vagyonkezelésébe került. Ezt követte idén februárban a jegybanktörvény egy módosítása, amellyel a cég tulajdonosa is a jegybank lett. Az MNB-ben a cég szakmai szakmai felügyeletét a szanálási főosztály látta el, ami Balog Ádám alelnökhöz tartozik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.